05 серпня 2020 року
останні оновлення: 17 серпня 2020 року

липень

Щомісячна аналітична довідка про розвиток суспільно-політичної ситуації та актуальні питання в інших сферах життя

Волинської області

(за липень 2020 року)

 

 1. Загальна оцінка суспільно-політичної ситуації та основних політичних процесів в регіоні

У липні суспільно-політична ситуація у Волинській області характеризувалась помірним рівнем активності та перебувала на контролі.

Протягом місяця представники влади проводили наради та зустрічі, що стосувались вирішення пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку області та особливо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19. Враховуючи епідемічну ситуацію яка складалась у регіоні у липні, на засіданнях регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій під керівництвом голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка, були вжиті додаткові карантинні вимоги з посилення карантину в районах з місцями масового відпочинку людей, зокрема біля водойм. У цьому числі й Шацький район, де з 3 липня заборонили регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення автомобільним транспортом у приміському та міжміському внутрішньообласному сполученні.

15 липня Верховна Рада України прийняла постанову «Про призначення чергових місцевих виборів у 202 році» на 25 жовтня, у зв’язку з чим активізували свою діяльність обласні осередки політичних партій.

17 липня Верховна Рада України ухвалила рішення про ліквідацію 490 існуючих районів і створення замість них 138 нових. З них у Волинській області буде чотири: Володимир-Волинський район (з адміністративним центром у місті Володимир-Волинський) у складі територій Володимир-Волинської міської, Затурцівської сільської, Зимнівської сільської, Іваничівської селищної, Литовезької сільської, Локачинської селищної, Нововолинської міської, Оваднівської сільської, Павлівської сільської, Поромівської сільської, Устилузької міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Камінь-Каширський район (з адміністративним центром у місті Камінь-Каширський) у складі територій Камінь-Каширської міської, Любешівської селищної, Маневицької селищної, Прилісненської сільської, Сошичненської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Ковельський район (з адміністративним центром у місті Ковель) у складі територій Велимченської сільської, Велицької сільської, Вишнівської сільської, Голобської селищної, Головненської селищної, Дубечненської сільської, Дубівської сільської, Заболоттівської селищної, Забродівської сільської, Ковельської міської, Колодяжненської сільської, Луківської селищної, Люблинецької селищної, Любомльської міської, Поворської сільської, Ратнівської селищної, Рівненської сільської, Самарівської сільської, Сереховичівської сільської, Смідинської сільської, Старовижівської селищної, Турійської селищної, Шацької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Луцький район (з адміністративним центром у місті Луцьк) у складі територій Берестечківської міської, Боратинської сільської, Городищенської сільської, Горохівської міської, Доросинівської сільської, Ківерцівської міської, Колківської селищної, Копачівської сільської, Луцької міської, Мар’янівської селищної, Олицької селищної, Підгайцівської сільської, Рожищенської міської, Торчинської селищної, Цуманської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Передбачено, що їх межі встановлюються по зовнішній межі територій сільських, селищних, міських територіальних громад, які входять до складу відповідного району, а вибори депутатів районних рад у ліквідованих районах не проводяться. Однак мешканці окремих районів виказують незгоду із встановленим розподілом, внаслідок чого виникають періодичні акції протесту.

Варто відзначити, що 03-04 липня на Волині перебував Міністр розвитку громад та територій України О.Чернишов, який в рамках свого візиту оглянув об’єкти програми Президента України «Велике будівництво» у Турійському та Луцькому районах та ремонт СОК «Шахтар» у м. Нововолинськ відповідно до програми Президента «Україна – чемпіон»; провів зустріч з представниками м. Володимир-Волинський; а також зустріч з керівництвом ТОВ «Кроноспан УА» у м.Нововолинську.

Також 09 липня Волинь відвідав Президент України Володимир Зеленський. В рамках робочої поїздки по області Глава держави оглянув хід ремонтних робіт автомобільної дороги загального користування державного значення М-19 Доманово (на м.Брест) – Ковель – Чернівці – Тереблече (на м.Бухарест); хід будівництва нового дитячого садка у селі Крупа Луцького району та Волинський обласний перинатальний центр у Луцьку; поспілкувався з ветеранами бойових дій Волинської області, які захищали територіальну цілісність і незалежність України на Донбасі, в зоні проведення АТО/ООС. Крім того Президент України позитивно відмітив темпи «Великого будівництва» на Волині під час зустрічі із волинськими представниками бізнесу на базі підприємства «Модерн-Експо»; а також високо оцінив концепцію «туристичних магнітів» Волинської області, яку презентував туризму і курортів Волинської облдержадміністрації.

 1. Інформація про осередки політичних партій

Загалом на Волині зареєстровано 256 обласних організацій політичних партій.

Найбільш впливовими у регіоні є обласні організації «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», ПП «Національний Корпус». Представники цих партій беруть активну участь у суспільно-політичному житті краю, проводять публічні заходи та організовують інформаційні кампанії у засобах масової інформації, брали активну участь у виборах до ОТГ, президентських та парламентських виборах 2019 року.

У Волинській обласній раді налічується 64 депутати. Голова облради – І.Вахович (ПП «УКРОП»), перший заступник – Ю.Поліщук (ВО «Свобода»), заступник – Р.Карпюк (обраний від ВО «Батьківщина»). В обласній раді створено фракції: ПП «УКРОП» (18 депутатів), ВО «Свобода» (7), ВО «Батьківщина» (9), ПП «Об’єднання «Самопоміч» (4), позафракційні (10), депутатська група «Патріоти Волині» (16). Сформовано 9 постійних депутатських комісій.

У Луцькій міській раді (42 депутати) створено такі фракції: ПП «УКРОП» (15 депутатів), «Солідарність» (4), «Об’єднання «Самопоміч» (4), ВО «Батьківщина» (4), ВО «Свобода» (5), «Народний Контроль» (3), позафракційні (7). Посада міського голови залишається вакантною з 3 лютого 2017 року.

Активними діями у червні відзначились представники обласних осередків політичних партій «Слуга народу» та «Європейська солідарність».

23 липня на Волині у Ратному і Турійську відбулися конференції районних організацій ПП «Європейська солідарність» на яких було обрано головою Ратнівської територіальної організації партії «Європейська Солідарність» Євгена Савлука — першого заступника голови РДА часів Петра Порошенка. Команду ЄС Турійського району очолив боєць АТО, волонтер і активіст Революції Гідності Павло Бабарига. На конференціях, окрім цього, обрали членів рад районних осередків партії і визначили головні завдання діяльності на найближчий період. Районні конференції відвідали керівники обласного осередку – його очільник Тарас Яковлев і голова Секретаріату Сергій Григоренко.

30 липня у Луцьку презентували партійний офіс Волинської обласної організації політичної партії «Слуга народу» та громадську приймальню народного депутата України Валерія Стернійчука. Партійний осередок постійний, він офіційно зареєстрований і буде працювати не лише у виборчий період, а й після виборів.

Крім того, засновник Громадянського Руху «СВІДОМІ» Андрій Покровський заявив про намір брати участь у місцевих виборах разом зі своєю командою та публічно оголосив відкритий набір кандидатів у депутати Луцької міської ради. За першу добу старту проєкту «Стань депутатом Луцькради!» Громадянський Рух «СВІДОМІ» отримав 75 анкет від активних лучан та жителів майбутньої Луцької ОТГ.

Також у Києві відбулася зустріч команди народного депутата України Ігоря Гузя з головою політичної партії «За майбутнє», екс-головою Волинської обласної ради Ігорем Палицею. Зокрема було узгоджено, що Ігор Гузь очолить список партії до обласної ради в окрузі №19 та, можливо, стане першим номером політформування до Нововолинської міської ради. Кандидатом на посаду Володимир-Волинського міського голови стане очільник Зарічанської ОТГ Ігор Пальонка. Претендетном на посаду Нововолинського міського голови стане помічник-консультант Ігоря Гузя, очільник фонду «Прибужжя» Борис Карпус. Окрім Ігоря Гузя, народні депутати Степан Івахів, Ірина Констанкевич та Вячеслав Рубльов очолять регіональні списки партії до обласної ради. Ігор Палиця буде першим номером в обласному списку партії.

У серпні очікується значна активність представників обласних осередків громадських об’єднань та політичних партій напередодні місцевих виборів.

 1. Інформація про громадські організації області

В області зареєстровано близько 1 тисячі громадських об’єднань, більшість з них за спрямуванням: об’єднання ветеранів та інвалідів, освітні, фізкультурно-спортивні, культурно-виховні, правозахисні, професійні, молодіжні, дитячі, жіночі.

Активну участь у суспільно-політичному житті регіону відіграють такі громадські об’єднання як: обласна Організація ветеранів України; обласне Товариство політв’язнів та репресованих, Волинська обласна Організація Української спілки ветеранів Афганістану, обласне відділення Української спілки в’язнів-жертв нацизму, Братство ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура, обласне ветеранське громадсько-культурне товариство «Холмщина», Волинський обласний відділ Союзу українок, Громадська організація «Жінки Волині», регіональне відділення Українського союзу промисловців і підприємців, Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців, Волинська обласна Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Важливу роль у суспільно-політичному житті регіону відіграють об’єднання учасників і ветеранів АТО/ООС, волонтерів, зокрема «Спілка воїнів АТО Волині», «ВОО ветеранів АТО» та «Спілка воїнів АТО». У Луцьку діє Волинський обласний центр допомоги учасникам антитерористичної операції, який опікується проблемами ветеранів та учасників АТО, а також згуртовує довкола себе волонтерські громадські організації.

В обласній державній адміністрації створені і діють консультативно-дорадчі органи, метою яких є покращення взаємодії органів виконавчої влади з об’єднаннями громадян та політичними партіями, зокрема, Громадська рада при облдержадміністрації тощо.

19 травня, у зв’язку із закінченням повноважень діючої громадської ради, розпорядженням голови облдержадміністрації № 274 затверджено ініціативну групу з підготовки та проведення установчих зборів для обрання членів громадської ради. До 31 серпня триває прийом заявок від представників громадянського суспільства (станом на 1 липня зареєстровано лише 2 заявки – ГО «Союз інвалідів Чорнобиля Волині» та ВОГО «Патріоти Волині»).

Інформація про результати установчих зборів, діяльність консультативно-дорадчого органу, орієнтовний план проведення консультацій з громадськістю, який щорічно складається з урахуванням пропозицій громадської ради при обласній державній адміністрації, а також відомості про проведені консультації оприлюднюються на офіційному веб-сайті облдержадміністрації в рубриках «Громадська рада», «Консультації з громадськістю».

 1. Акції протестного характеру

Протестні настрої регіону у звітному періоді стосувались незгоди підприємців та працівників із діями місцевої влади щодо закриття Центрального ринку;  змін у мовному законодавстві, ініційованих урядом; дистанційного навчання з початком нового шкільного року; а також невдоволення перевізників у зв’язку з надзвичайною ситуацією через COVID-19.

Так, 02 липня близько 80 представників громадської організації «Спілка ветеранів бойових дій, ветеранів АТО та волонтерів “Безпека Волиніˮ» влаштували мітинг з використанням звукопідсилюючої апаратури біля приміщення Луцької міської ради через незгоду із діями місцевої влади щодо закриття Центрального ринку та поділу його земельної ділянки. Секретар міської ради, в.п. Луцького міського голови Григорій Пустовіт зустрівся із підприємцями, однак через емоційну напругу мітингуючих, конструктивного діалогу провести не вдалося. Рішення про розподіл ділянки було прийнято. Аналогічна акція відбулась 10 липня.

04 липня на Театральному майдані Луцька близько 30 людей з фаєрами та плакатами, вийшли на акцію для підтримки підозрюваних у вбивстві журналіста Павла Шеремета. Учасники акції виступаюли проти переслідування волонтерки Юлії Кузьменко, ветерана АТО Андрія Антоненко та військової медсестри Яни Дугарь (https://volynua.com/posts/u-lutsku-vidbulasya-vseukrainska-aktsiya-200-dniv-brehni).

14 липня у місті Луцьку біля адмінбудівлі Волинської обласної державної адміністрації відбулась мирна безстрокова громадська акція автоперевізників автостанцій Волинської області (30 осіб та 14 автобусів) у зв’язку з надзвичайною ситуацією, яка склалася у галузі пасажирських автомобільних перевезень через запровадження заходів, спрямованих на запобігання та поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19. Голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко та заступники голови облдержадміністрації Анатолій Костик, Олександр Троханенко провели зустріч з пікетувальниками, під час якої обговорили проблемні питання (http://www.volynpost.com/news/167704-z-avtobusamy-i-plakatamy-volynski-pereviznyky-vyjshly-na-mityng-pid-oda).

16 липня біля регіонального офісу політичної партії «Опозиційна платформа-за життя» у Луцьку, відбулася акція в знак протесту на розгляд Верховною Радою чергового «мовного законопроекту» №2362. Законопроект передбачає скасування частини закону про мову, яка вимагає перехід учнів 5-11 класів російськомовних шкіл на українську мову навчання з 1 вересня 2020 року. Організатор ГО «Розвиток мікрорайонів міста» (https://www.volyn.com.ua/news/156727-u-lutsku-predstavnykam-opzzh-peredadut-iazyk-dlia-ikhnoho-lidera-medvechuka).

16 липня в Києві під стінами парламенту, делегація Волинської «Свободи» у складі якої, зокрема – заступники голови Волинської «Свободи», голова Луцької міської організації ВО «Свобода» Микола Федік та депутат Волинської обласної ради, уповноважений представник фракції ВО «Свобода» Олександр Пирожик, а також Волинська організація партії Європейська Солідарність, беруть участь в акції протесту проти зміни мовного законодавства, ініційованого ПП «Слугами народу» (https://volynua.com/posts/volinska-svoboda-na-zahisti-ukrainskoi-movi-pid-stinami-parlamentu-foto?).

17 липня на центральній площі міста Ковель на Волині відбувся мітинг на підтримку української мови за участі близько 10 чоловік. Організатор - голова Волинського обласного відділення Українського фонду культури, фундатор музею-садиби Самійла Підгірського у місті Ковелі Генадій Сарапін (https://kovel.media/u-koveli-provedut-akcziyu-na-pidtrymku-derzhavnoyi-movy/).

22 липня у Луцьку біля облдержадміністрації (Київський майдан,9) відбулось мирне зібрання на знак протесту щодо введення дистанційної форми навчання у шкільних закладах. Близько 25 представників батьківських комітетів із гаслами «Батьки за гармонійний розвиток дітей в суспільстві», «Батьки на захист освіти для своїх дітей», «Батьки за соціалізацію дітей» зібрались на площі, підтримавши проведення всеукраїнської акції «Батьки – за традиційну освіту». Як розповів організатор заходу Григорій Недолуга, свої вимоги люди оформили у письмові звернення, які передали облдержадміністрації – одне з них адресоване Президенту України, інше Міністру охорони здоров'я.

Окрім того, 21 липня в обласному центрі відбулась резонансна подія загальнодержавного характеру – невідомий озброєний чоловік у центрі Луцька захопив рейсовий автобус «Берестечко-Краснилівка» із пасажирами. В області були введені оперативні плани «Заручник» та «Бумеранг» під подальшим керівництвом міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова та заступника ерівника Офісу Президента Кирила Тимошенко, які прибули до Луцька в терміновому порядку. За повідомленням представників поліції, чоловік висловлював «невдоволення системою в Україні» та вимагав максимального поширення своїх вимог у ЗМІ, зокрема відеозвернень керівних осіб країни. Ввечері того ж дня спецоперація по звільненню заручників успішно завершилась – поранених та заявленої вибухівки виявлено не було. Під час прес-брифінгу заступник Голови Офісу Президента Кирило Тимошенко, Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков та заступник керівника Служби безпеки України відначили, що це стало можливим завдяки співпраці Національної поліції, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, інших спецслужб та влади.

Станом на 1 серпня факторів дестабілізації суспільно-політичної ситуації в області не зафіксовано. Інформація про акції протесту та чинники деструктивного характеру відсутня.

 1. Ситуація в обласній та районних (міських) радах

Впродовж липня відбувались засідання сесій місцевих та районних рад, під час яких розглядали бюджетні, організаційні, господарські та земельні питання.

Так, 02 липня відбулось засідання сесії Луцької міської ради на якому прийняли звернення до Прем’єр-міністра України, Міністра культури України щодо належного утримання схилів замку Любарта, як пам’ятки національного значення. Проєкт рішення внесений фракцією ВО «Свобода». Також депутати підтримали звернення до Кабінету міністрів України про неефективність та недоцільність упровадження дистанційного навчання.

03 липня відбулося засідання позачергової 37-ї сесії Горохівської районної ради, на якому депутати заслухали звітну інформацію та розглянули фінансові питання. Крім того, були підтримані проєкти рішень «Про підтримку звернення депутатів Ковельської районної ради Волинської області до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, народного депутата України Степана Івахіва, щодо фінансування дошкільних навчальних закладів, які знаходяться в сільській місцевості, за рахунок коштів державного бюджету»; а також «Про звернення депутатів Горохівської районної ради Волинської області до Президента України,  Верховної Ради України, Ради національної безпеки і оборони України, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань щодо перегляду Прогнозного енергетичного балансу України та зловживань у цій сфері».

22 липня відбулось засідання позачергової сесії Луцької міської ради, під час якого депутати виступили проти прийняття антиукраїнського закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо навчання державною мовою в закладах освіти» та прийняли відповідне звернення до Президента України, голови та депутатів Верховної Ради України. Також було ухвалено звернення до Кабміну з проханням дозволити роботу міських закладів харчування, розваг та нічних клубів після 23 години.

 1. Діяльність народних депутатів України

У липні активними діями відзначився народний депутат від Волині Ігор Гузь, зокрема, 05 липня у селі Будятичі Іваничівського району Волині презентував громадську платформу «Новий Нововолинськ» – організацію, яка об’єднує активних громадян міста. Під час заходу було визначено головні стратегічні цілі такого об’єднання та обґрунтування того, чому Нововолинськ потребує змін (http://p-p.com.ua/news/nardep-guz-prezentuvav-gromadsku-platformu-novyi-novovolynsk-golovni-mesedgi-foto/).

Крім того ,07 липня у Києві відбулася зустріч команди Ігоря Гузя з головою політичної партії «За майбутнє», екс-головою Волинської обласної ради Ігорем Палицею. Зокрема було узгоджено, що І.Гузь очолить список партії до обласної ради в окрузі №19 та, можливо, стане першим номером політформування до Нововолинської міської ради. Кандидатом на посаду Володимир-Волинського міського голови стане очільник Зарічанської ОТГ Ігор Пальонка. Претендетном на посаду Нововолинського міського голови стане помічник-консультант Ігоря Гузя, очільник фонду «Прибужжя» Борис Карпус.

Окрім І.Гузя, народні депутати Степан Івахів, Ірина Констанкевич та Вячеслав Рубльов очолять регіональні списки партії до обласної ради. Ігор Палиця буде першим номером в обласному списку партії (http://bug.org.ua/news/volodymyr/chutky-na-buhom-komanda-partii-za-maybutnie-vyznachylasia-z-kliuchovymy-kandydatamy-v-rehioni-prybuzhzhia-443844/).

 1. Наявні та прогнозовані суспільно-політичні, соціально-економічні, гуманітарні та інші проблеми, зони суспільної напруги
 2. Релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини

Станом на 1 серпня 2020 року релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини не змінилась. Зареєстровано статути 1652 релігійних організацій, що входять до 30 конфесій та інших релігійних напрямків, у тому числі статути 1604 релігійні громади, 19 – монастирів, 8 – духовних навчальних закладів, 8 – управлінь, 7 – місій, 3 – братства, 3 – центри. 12 релігійних громад діють без реєстрації статутів.

За авторитетом та ступенем впливу на населення пріоритетне становище, як і раніше, займає православ’я – 1123 (УПЦ – 590, УПЦ-КП – 293, ПЦУ – 223, УАПЦ – 16, незалежні православні релігійні громади – 1). Протестантських релігійних організацій – 399, католицьких – 58.

 1. Інформаційний простір

На Волині активно працюють інтернет-видання (більше 40 редакцій), друковані (29) та електронні ЗМІ. Усі активно висвітлюють роботу органів державної влади, суспільне та культурне життя області. Наразі найбільш поширеними інтернет-виданнями є «Волинь post», «Волинь24», «Волинські новини», «ВолиньUA», «Конкурент», «Перший канал соціальних новин» та мережа сайтів «Район.in.ua».

З друкованих видань – 6 мають статус всеукраїнських та обласних. Комунальні міські, районні та міськрайонні – 18 видань після процесу роздержавлення перейшли у приватну власність, ще 3 видання «Місто вечірнє» (місто Володимир-Волинський), «Новий погляд» (місто Любомль) та «Ковель сьогодні» (місто Ковель) – приватні видання. Наклад друкованих ЗМІ згідно із замовлення. Всі газети виходять українською мовою.

Активно працюють електронні ЗМІ. Так у телепросторі Волині функціонують 4 регіональних телеканали. А саме, ПАТ «НСТУ Волинська регіональна дирекція» ТВО Телебачення, ТРК «Аверс», 12 канал та ПП «Телерадіокомпанія «СФЕРА-ТВ». Також працюють регіональні радіокомпанії: Волинська регіональна дирекція НТКУ ТВО «Радіомовлення», радіо «Сід FM», ТзОВ «Радіо «Нова», КПТРК «Бурштиновий шлях» та Маневицьке районне проводове радіомовлення». Окрім того, на території області працюють власні кореспонденти всеукраїнських газет («Голос України», «Урядовий кур’єр»), центральних телеканалів («1+1», «СТБ», ТРК «Україна», «ICTV», «ZIK», «Інтер», «112» тощо).

Співпраця органів виконавчої влади та засобів масової інформації налагоджена та скоординована.

 1. Пропозиції для можливого реагування Глави держави та Офісу Президента України (зміст проблеми, прогнозна оцінка розвитку ситуації у разі відсутності реакції, пропозиції щодо вирішення із зазначенням відповідальних суб’єктів державної влади).

Пропозиції щодо можливого реагування Президента України чи Офісу Президента України у стратегічній перспективі відсутні.

 1. Анонс найважливіших подій наступного місяця, що можуть мати суспільний резонанс.

Важливих подій, що можуть мати суспільний резонанс не очікується.

 

Відділ з питань внутрішньої політики облдержадміністрації