20211117175747.JPG, фото
17 листопада 2021, 17:56
останні оновлення: 10 лютого 2022

Ситуація на кордоні контрольована, але робота на випередження триває

Про готовність Волині до можливих проривів на українсько-білоруському кордоні, перспективи та консолідовану роботу обласних структур розповів заступник голови облдержадміністрації Андрій Ярмольський 15 листопада 2021 року в ефірі «Українського радіо. Луцьк».

Про засідання міжвідомчої наради РНБО у Луцьку

«Основний меседж наради – це можливі загрози прориву державного кордону з боку Білорусії тисячами людей, які незаконно намагаються проникнути на територію нашої держави, щоб потім транзитом проникнути у Польщу. Це не рядова подія, це режисована гібридна спецоперація спецслужб Білорусії і Росії. Про це ми говорили прямо і всі ознаки цих дій наводились з прикладами – доповідали посли, зокрема Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні, який давав фактаж та відеоматеріали – що відбувається і що там за люди. Тому для нас це точно загроза, на яку ми маємо дати адекватну реакцію».

Про першочерговий план дій

«Ми ідентифікували ті ділянки нашого кордону, які можуть бути потенційно небезпечними для прориву і запланували вжити як першочерговий план заходів для недопущення цього, так і системні дії. Хочу подякувати представникам територіальних громад, районних адміністрацій, місцевих підприємців, які активно включились в роботу і сьогодні ми спільно реагуємо на цей виклик. В першу чергу ми забезпечуємо прикордонників спеціальним інженерним оснащенням, яке включає в себе колючий спіральний дріт типу «Єгоза» – найбільш ефективний в таких випадках, дерев’яними, бетонними стовпами та іншим. Укріпленням критичних ділянок прикордонної лінії допоможе нашим військовим у стримуванні можливих набігів. Тому зараз усі зусилля ми направляємо на мобілізацію та убезпечення кордону».

Про демаркацію українсько-білоруського кордону

«В облдержадміністрації за дорученням Секретаря РНБО ще з липня утворена робоча група, яка разом з прикордонниками виїжджала для ідентифікації проблемних ділянок кордону. Складність полягає в тому, що частина земель знаходиться або у приватній власності, або це земельні паї, лісова ділянка або землі запасу. Однак усі вони визначені і зараз триває робота з відведення кордону, встановлення геоточок і оформлення юридичного статусу цих земель.  Немає значення, оформлена ділянка чи ні, якщо вона знаходиться в критичній зоні прориву, ми будемо встановлювати оборонні конструкції в разі їх необхідності. Остаточний процес демаркації кордону буде завершений після оформлення технічної документації і визначення юридичного статусу всіх земель.

Про необхідність охорони кордону

«Сьогодні в багатьох країнах проходить умовний кордон і не завжди ми повинні відгороджуватись стінами від своїх сусідів. І в нас так було довгий час, але ситуація змінюється, політична ситуація змінюється – і сьогодні така необхідність є, і ми на неї відповідаємо – адекватно тій реакції, яку нам дає наш опонент».

Про спільну роботу обласних структур

«В нас було вирішено не оголошувати надзвичайний стан, адже ситуація на українсько-білоруському кордоні контрольована. Тому ми оперативно, але в спокійному режимі залучаємо кошти (наприклад обласний бюджет, наскільки це дозволяють цільові бюджетні призначення), залучаємо до співпраці територіальні громади, які беруть участь у забезпеченні матеріалів, докуповуємо необхідне і передаємо прикордонникам, які надали конкретну інформацію про першочергові потреби. Ми ухвалили один центр прийняття рішень, працюємо з головами райдержадміністрацій, вони в свою чергу доводять інформацію до керівників ТГ. Сформовані списки потреб і виконаних позицій. Деревною сировиною забезпечує кордон обласне управління лісового та мисливського господарства. Важливу роботу виконала Камінь-Каширська райдержадміністрація під керівництвом Ольги Ващук, які вже здійснили практичну допомогу спільно із волонтерами-підприємцями для оснащення проблемних ділянок кордону. Крім того, перед громадами стоїть комплексне завдання – від юридичного оформлення земельних ділянок та їх відведення до роз’яснювальної роботи серед населення. Комунікація з місцевими жителями надважлива, щоб ніхто не піддався спокусі заробити сумнівним шляхом».

Про готовність Волині до можливих провокацій

«Підсумовуючи все вищесказане: ситуація на українсько-білоруському кордоні не критична, але ми повинні бути готовими до всього. Колаборантам, які хочуть заробити на обставинах, доведеться нести відповідальність за свої дії. І головне, ми чітко розуміємо, що це не міграційні складнощі, а спецоперація, тому готуємось до можливих сценаріїв всіма силами й засобами».

За матеріалами інтерв’ю заступника голови облдержадміністрації Андрія Ярмольського для «Українського радіо. Луцьк» 15 листопада 2021 року