06 лютого 2020, 14:16
останні оновлення: 16 травня 2024

Звітна інформація представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Волинській області Бойко Лілії Григорівни за 2019 рiк

 1. Вступ

Звітна інформація про діяльність представника Національної ради у Волинській області охоплює період за 2019 рік, а також враховує діяльність секретаріату представника та статистичні дані за 2019 рік.

Діяльність попереднього представника завершилася 28 січня 2019 року (ріш. НР № 1 від 10.01.2019). Відповідно до рішення Національної ради № 718 від 11 липня 2019 року була призначена представник Національної ради України у Волинській області, яка приступила до обов’язків 28 серпня 2019 року.  

Представництвом Національної ради у Волинській області здійснювався нагляд за виконанням ліцензіатами чинного законодавства та умов ліцензій, зокрема, дотриманням ТРО умов програмної концепції мовлення; виконанням ТРО вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо частки ведення передач і трансляції пісень українською мовою на радіо та частки української мови у фільмах і передачах на телебаченні; рішення Національної ради від 10.03.2016 № 308 «Про внесення змін до Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована»; Правил мовлення у дні трауру (скорботи, жалоби); вимог щодо ретрансляції провайдерами програмної послуги іноземних програм, адаптованих до вітчизняного законодавства, щодо забезпечення можливості отримання абонентами програм універсальної програмної послуги; дотриманням законодавства про рекламу і спонсорування.

Відбувалося постійне сприяння впровадженню у Волинській області проєкту малопотужного FM-мовлення «Мовлення громад».

У 2019-му представник Національної ради виконувала свої обов’язки відповідно до статті 11 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» та Положення про представника Національної ради.

Для забезпечення виконання повноважень, що полягають  у здійсненні контролю за дотриманням телерадіоорганізаціями (ТРО) та провайдерами програмної послуги (ППП) Волинської області чинного законодавства у сфері телерадіомовлення та умов ліцензій, представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення керувалася вимогами Конституції України, законами «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», «Про телебачення і радіомовлення», «Про рекламу», «Про авторське право та суміжні права», «Про інформацію», «Про телекомунікації», «Про радіочастотний ресурс України», іншими законами та нормативними документами, що регламентують правовідносини у телерадіоінформаційному просторі держави.

Протягом звітного року представник виконувала рішення Національної ради, розпорядження та накази керівництва регуляторного органу. Роботу координувала згідно з розробленим та затвердженим Національною радою Планом основних заходів на І та ІІ півріччя 2019 року.

 

 1. ВПРОВАДЖЕННЯ ПЛАНУ РОЗВИТКУ НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕЛЕРАДІОІНФОРМАЦІЙНОГО ПРОСТОРУ

Захист телерадіоінформаційного простору

Питання інформаційної безпеки – надзвичайно актуальне для Волинської області, адже з 16 районів регіону 7 – прикордонні. Протяжність ділянки державного кордону складає 395 км. Волинська область межує на заході з  Люблінським воєводством Республіки Польща, на півночі – з Брестською областю Республіки Білорусь.

У 2019 році представник Національної ради здійснювала постійні моніторинги провайдерів програмної послуги щодо припинення ними трансляції іноземних програм, зміст яких не відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України. На виконання доручення керівництва Національної ради створено Реєстр програм, які провайдери програмної послуги регіону пропонують абонентам.

У Волинські області існує велика проблема, із переходом на цифрове телебачення,  майже 300 тисяч   жителів  області, особливо її північних районів, не мають змоги приймати передачі місцевих та  українських  телемовників ні в аналоговому, ні в цифровому форматах.  Цей  інформаційний вакуум, на жаль,  заповнюють  телеканали  Республіки Білорусь, а  через їхні  передавачі й  Російської Федерації, серед яких є програми,  заборонені для ретрансляції   на території України, що створює загрозу інформаційному простору регіону.

Географічні особливості Волинської області, а саме наявність спільних кордонів з Республікою Польща і Республікою Білорусь, дають можливість її жителям  приймати телепрограми  в цифровому стандарті  та аналогові радіопрограми  згаданих вище держав.

Зокрема, в ефірі Волинської області на глибину 30-40 кілометрів від лінії кордону з Республікою Польща доступні для прийому з двох передавачів Люблінського воєводства 24 польських телепрограми цифрового формату DVB-T трьох мультиплексів MUX-1 – MUX-3 (схема № 1).

На глибину 15-30 кілометрів від лінії кордону з Республікою Білорусь доступні для прийому  8 білоруських телепрограм цифрового формату DVB-T, що транслюються  із трьох передавачів Брестської області (схема № 2).

Прикордонні території, на яких доступні для прийому іноземні цифрові телепрограми, мають недостатнє покриття телесигналом вітчизняних мовників, що негативно позначається на захисті вітчизняного інформаційного простору (схема № 3). 

Шість розташованих в області передавачів ефірного мовлення стандарту DVB-T2 (Луцьк, Ковель, Горохів, Нововолинськ, Шацьк, Любешів) дають можливість мешканцям Волині приймати 30 із 32 телепрограм (2 ТРО не здійснюють мовлення) цифрового формату в багатоканальних мережах МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5.

На даному етапі ці програми доступні для прийому повністю чи частково в 660 населених пунктах, у яких проживає майже 700 тисяч чоловік, в тому числі у 28 із 33 міських населених пунктів, у яких проживає 500 тис. чоловік. Ще для 5% населених пунктів (Ківерцівський і Маневицький райони) з населенням приблизно 35 тис. чоловік  цифрові програми доступні з передавачів сусідньої Рівненської області.

Без доступу до жодного із загальнонаціональних каналів – 89 сіл Ратнівського, Камінь-Каширського, Любешівського і Маневицького районів) з чисельністю населення  понад  290 тис. чоловік. 

В окремих населених пунктах, що знаходяться в безпосередній близькості або за 10-20 кілометрів від кордону, співвідношення ще більше не на користь вітчизняних мовників. Слід зважити й на те, що деякі  іноземні   радіостанції  працюють на  двох-трьох частотах. У половині з 1087 населених пунків області, в яких проживає 60% (із 1 млн. 34 тис. чоловік) мешканців Волині, є можливість приймати з цифрового ефіру 12-14 загальнонаціональних телепрограм,  ще у третині населених пунктів для 32% населення доступні від 5 до 11 загальнонаціональних телепрограм, в 16% населених пунктів  в ефірі присутні 1-4 телепрограми. Із прийомом  телесигналів існують істотні проблеми у місті Володимир-Волинський через рельєф місцевості.

З метою виправлення ситуації у грудні 2019 року Національна рада прийняла рішення про створення цифрової багатоканальної мережі в діапазоні 174 – 230 МГц (МХ-7) на базі державного оператора Концерну РРТ.

Організація мовлення в метровому діапазоні збільшить площу охоплення цифровим мовленням, проте технічні характеристики передавальних станцій  в ряді міст області, що зазначені у висновках наданих ДП «УДЦР», не відповідають вихідним даним, що надавалися Концерном РРТ для прорахунку мережі. Технічні характеристики мережі зазначені у висновках ДП «УДЦР» потребують коригування в частині потужності передавачів та адрес їх встановлення.

Упродовж звітного періоду представник Національної ради спільно з іншими державними органами та установами системно вирішувала питання, пов’язані з захистом інформаційного суверенітету держави на території Волинської області в рамках заходів щодо забезпечення захисту телерадіоінформаційного простору України та на виконання Закону України «Про телебачення та радіомовлення» упродовж звітного періоду представником здійснювалися моніторинги щодо недопущення поширення інформації, яка містить заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини. Протягом 2019 року представник Національної ради здійснювала нагляд за виконанням ліцензіатами вимог статей 6 та 9 Закону України «Про телебачення радіомовлення», недотримання яких могло спричинити загрозу національній безпеці України. Постійно проводився моніторинг вітчизняних та іноземних програм. Під особливим контролем були питання ретрансляції заборонених кінофільмів і серіалів, вироблених країною-агресором після 1 січня 2014 року; фільмів, які порушують законодавство про декомунізацію; кіновідеопродукції за участю осіб, які загрожують національній безпеці України. Фактів порушення вимог законодавства не виявлено.

Протягом звітного періоду відбувалась системна співпраця з Головним управлінням СБУ у Волинській області, управлінням громадської безпеки ГУНП у Волинській області. Правоохоронними органами надавалася постійна допомога у здійсненні нагляду за інформаційною безпекою прикордонних районів.

 

 • Розвиток каналів та мереж мовлення

У звітному періоді Національною радою було прийнято 33 рішення щодо продовження термінів дії, переоформлення та анулювання ліцензій на мовлення телерадіоорганізацій, що діють на території Волинської області.

Рішенням Національної ради від 17.01.2019 № 44 переоформлено ліцензію на мовлення НР № 01097-м від 30.03.2017 (дата видачі додатка 18.10.2018), 3,5 (дата видачі додатків 14.02.2017) до ліцензії на мовлення НР № 01097-м від 30.03.2017 ПАТ «НСТУ», м. Київ.

Рішенням Національної ради  від 07.02.2019 № 139 видано Громадській організації «Громадське інтерактивне телебачення», м. Луцьк ліцензію на мовлення у багатоканальній телемережі ПрАТ «Корпорація «Аверс»,             м. Луцьк.

Рішенням Національної ради  від 07.02.2019 № 140 видано ТзОВ «Інтернет технологія», м. Луцьк, ліцензію на мовлення у багатоканальній телемережі ПрАТ «Корпорація «Аверс», м. Луцьк.

Рішенням Національної ради від 14.02.2019 № 243 переоформлено провайдера програмної послуги НР № 00280-п від 26.11.2015 ТзОВ «Люкслінк», м. Луцьк .

Рішенням Національної ради від 04.04.2019 № 481 ТОВ «Слово Волині», м. Луцьк видано дублікат ліцензії на мовлення НР № 01161-м від 10.10.2012 (багатоканальне, логотип: «12 канал»).

Рішенням Національної ради від 04.04.2019 № 482 ТОВ «Слово Волині», м. Луцьк переоформлено ліцензію на мовлення НР № 01161-м від 10.10.2012 (багатоканальне, логотип: «12 канал»).

Рішенням Національної ради від 04.04.2019 № 483 ТОВ «Слово Волині», м. Луцьк  переоформлено ліцензію на мовлення НР № 01455-м від 28.12.2018 (супутникове, логотип: «12 канал»).

Рішенням Національної ради від 11.04.2019  № 546 ПП «ЮАІНЕТ»,    м. Ковель переоформлено ліцензію провайдера програмної послуги НР        № 00579-п від 15.10.2013.

Рішенням Національної ради від 25.04.2019 № 614 ТзОВ «Радіо «Нова», м. Нововолинськ  переоформлено ліцензію на мовлення НР              № 01262-м від 20.02.2018 (ефірне, позивні: «Радіо «Нова»).

Рішенням Національної ради від 25.04.2019  № 615 ТзОВ «Радіо «Нова», м. Нововолинськ, переоформлено ліцензію на мовлення НР              № 01267-м від 18.05.2013 (ефірне, позивні: «Радіо «Нова»).

Рішенням Національної ради  від 11.07.2019  № 789 Редакції газети «Сім’я і дім. Народна трибуна», м. Луцьк переоформлено ліцензію на мовлення НР № 01014-м від 25.09.2017 (ефірне, позивні: «Сім’я і дім»).

Рішенням Національної ради  від 11.07.2019  № 790 ТОВ «ТРК «Радіо Кохання», м. Київ переоформлено ліцензію на мовлення НР № 01425-м від 24.10.2018 (ефірне, позивні: «Мелодія FM»).

Рішенням Національної ради від 25.07.2019 № 1034 ТОВ «ВОЛЯ-КАБЕЛЬ», м. Київ переоформлено ліцензію провайдера програмної послуги НР № 00056-п від 27.03.2013, м. Луцьк.

Рішенням Національної ради від 08.08.2019 № 1168, ТОВ «Слово Волині», м. Луцьк переоформлено та продовжено строк дії ліцензії на мовлення НР № 01161-м від 10.10.2012 (багатоканальне, логотип: «12 канал»).

Рішенням Національної ради від 15.08.2019 № 1205 накладено штраф на ПП «Інформаційна студія «Полісся-ТV», м. Луцьк.

Рішенням Національної ради від 22.08.2019 № 1288 ТОВ «Нововолинське телебачення телефонія інтернет», м. Нововолинськ видано ліцензію провайдера програмної послуги.

Рішенням Національної ради від 05.09.2019 № 1334 ТОВ «Слово Волині», м. Луцьк переоформлено ліцензію на мовлення НР № 01161-м від 10.10.2012 (багатоканальне, логотип: «12 канал»).

Рішенням Національної ради від 05.09.2019  № 1335 ТОВ «Слово Волині», м. Луцьк переоформлено ліцензію на мовлення НР № 01455-м від 28.12.2018 (багатоканальне, логотип: «12 канал»).

Рішенням Національної ради від 19.09.2019 № 1405 анульовано ліцензію на мовлення Горохівської районної редакції проводового мовлення, м. Горохів НР № 1714-м від 19.12.2012 (проводове, позивні: «музичний фрагмент з пісні «Пісня про Горохів»).

Рішенням Національної ради  від 20.11.2019  № 2025 ГО «Громадське інтерактивне телебачення» переоформлено ліцензію на мовлення НР             № 01465-м від 21.02.2019 (кабельне, логотип: «ГІТ»).        

У зв’язку з невпинним зменшенням кількості редакцій проводового мовлення, а також необхідністю забезпечення радіомовлення в районах так званих «білих плям» на прикордонні, Національна рада ініціювала проєкт «Проект мовлення громад».

З метою забезпечення розвитку місцевих радіоорганізацій Національна рада систематично замовляє в УДЦР прорахунок нових частотних присвоєнь.

Згідно з конкурсними вимогами, до програмної концепції в загальному обсязі власного мовлення не менше 15 відсотків мають становити інформаційні передачі місцевої тематики. Також дозволяється ретрансляція програм Суспільного мовлення та програм Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України («Армія FM – військове радіо»). Граничний обсяг мовлення – 24 години на добу.

За підсумками конкурсу у Волинській області отримали 11 ФМ-частот:

 1. ПАТ «НСТУ», м. Київ (позивні: Українське радіо) 88,9 МГц у    с. Кортелісах (потужність передавача – 0,5 кВт).
 2. ПАТ «НСТУ», м. Київ (позивні: Радіо «Промінь») 103,9 МГц у         м. Ковелі (потужність передавача – 1,0 кВт).
 3. ПАТ «НСТУ», м. Київ (позивні: Радіо Промінь) 97,4 МГц у смт Шацьку (потужність передавача – 0,1 кВт).
 4. ТОВ «Телерадіокомпанія «Львівська хвиля», м. Львів (позивні: «Львівська хвиля радіо нашого міста») 98,8 МГц у смт Олика Ківерцівського району (потужність передавача – 0,1 кВт).
 5. ТОВ «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ ЗОЛОЧІВ», м. Горохів (позивні: «Золочів ФМ») 87,7 МГц у м. Ковелі (потужність передавача – 0,1 кВт).
 6. ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» ВАТ «Корпорація «Аверс», м. Луцьк (позивні: «Аверс») 100,9 МГц у м. Луцьку (потужність передавача – 1,0 кВт).
 7. ТОВ «Телерадіокомпанія «Львівська хвиля», м. Львів (позивні: «Львівська хвиля радіо нашого міста») 98,8 МГц у смт Олика Ківерцівського району (потужність передавача – 0,1 кВт).
 8. ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» ВАТ «Корпорація «Аверс», м. Луцьк (позивні: «Аверс») 98,4 МГц у смт Цумані Ківерцівського району (потужність передавача – 0,1 кВт).
 9. ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» ВАТ «Корпорація «Аверс», м. Луцьк (позивні: «Аверс») 91,4 МГц у смт. Шацьку (потужність передавача – 0,1 кВт).
 10. ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» ВАТ «Корпорація «Аверс»,             м. Луцьк (позивні: «Аверс») 95,4 МГц у м. Ковелі  (потужність передавача – 0,5 кВт).
 11. ТОВ «Телерадіокомпанія «Львівська хвиля», м. Львів (позивні: «Львівська хвиля радіо нашого міста») 87,5 МГц у м. Ковелі (потужність передавача – 0,1 кВт).

 

 • Загальний стан телерадіопростору області.

Відповідно до виданих  Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення ліцензій на території Волинської області станом на кінець звітного періоду діяльність вели:

- в аналоговому телевізійному ефірі – 1 телерадіокомпанія;

- у телевізійному ефірі з 6 передавачів (мультиплекси МХ-1, МХ-2,    МХ-3, МХ-5 багатоканальної цифрової телемережі стандарту DVB-T2) – 28 з 30 ліцензованих ТРО, або 30 з 32 програм (мовлення 2 ТРК в мультиплексах МХ-3 і МХ-5 відсутнє), в тому числі цифрове мовлення в МХ-5 здійснюють 2 регіональних ТРО Волинської області та ПАТ «НСТУ» UA:Волинь;

- у радіоефірі – 18 телерадіоорганізацій на 40 частотах, в тому числі 2 регіональних і місцевих ТРО Волинської області на 2 частотах;

- у проводових радіомережах – 2 ТРО, в тому числі 1 місцева;

- ретрансляцію телепрограм у багатоканальних (кабельних та IPTV) телемережах здійснюють 8 провайдерів програмної послуги, в тому числі 1 із них веде мовлення на власному каналі. Провайдери не ретранслюють російські (в тому числі інформаційні) канали, що є забороненими на території України. Слід відзначити, що моніторинги провайдерів проводились протягом звітного періоду постійно, ними були охоплені всі без виключення мережі провайдерів програмної послуги на території Волинської  області.

Спільно з Управлінням СБУ області були здійсненні перевірки готелів та кафе. Обмежених для ретрансляції в Україні російських телеканалів, які поширювалися із супутника не було виявлено.

У звітному періоді за підсумками конкурсів на вільні радіочастоти ліцензії на мовлення в ФМ-діапазоні отримали 11 телерадіоорганізації.

На підставі виданих ліцензій на супутникове телебачення у звітному періоді мовлення ведуть: ДП «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ «АВЕРС» ВАТ «КОРПОРАЦІЯ «АВЕРС», м. Луцьк, ТОВ «Слово Волині» із логотипом «12 канал», м. Луцьк.  

Із 19.09.2019 рішенням  № 1405, анульовано ліцензію на мовлення Горохівської районної редакції проводового мовлення.

На подальший розвиток інформаційної сфери регіону спрямовані прийняті у звітному році рішення Національної ради про замовлення в Українському державному центрі радіочастот висновків щодо можливості та умов користування радіочастотним ресурсом для потреб телерадіомовлення у населених пунктах, в тому числі Волинської області.

 

 1. Моніторинг телерадіопрограм

3.1. Дотримання телерадіоорганізаціями вимог законодавства про рекламу і спонсорування 

Як показали результати проведених моніторингів та перевірок протягом звітного року, час, відведений на рекламу впродовж кожної години мовлення, в ефірах мовників є значно меншим, ніж визначено ст. 13 Закону України «Про рекламу». В 2019 році в ефірах місцевих та регіональних ТРО області спостерігалося загальне зменшення обсягу реклами і збільшення обсягу соціальної реклами.

Всі телерадіоорганізації Волинської області в звітному періоді дотримувалися  умов чинного законодавства про рекламу і спонсорування. Реклама розміщувалася з відповідними відбивками, за обсягом не перевищувала встановлених законодавством обмежень.  Мова реклами – українська.

Надавалися індивідуальні консультації редакторам ТРО, громадянам та представникам громадських організацій з питань визначень понять «соціальна реклама», окремих вимог рекламного законодавства України тощо.    

 

3.2 Здійснення цільових моніторингів мовлення телерадіоорганізацій щодо частки національного аудіовізуального продукту

Протягом звітного періоду, відповідно до Плану основних заходів Національної ради на І півріччя 2019 року та ІІ півріччя 2019 року, представником та секретаріатом представника здійснювався систематичний контроль за дотриманням телерадіоорганізаціями Волинської області вимог законодавства щодо частки вітчизняного продукту, власних програм та частки музичних творів в програмах телерадіоорганізацій (відповідно до законодавства та ліцензійних показників).

Так, частка вітчизняного продукту в програмах (передачах) місцевих мовників в середньому становить 93,35%. Частка власного продукту в програмах (передачах) місцевих мовників в середньому становить  86,7% .

Телерадіоорганізації Волинської області дотримуються вимог частини 1 статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (у загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації не менше 50 відсотків має становити національний аудіовізуальний продукт або музичні твори українських авторів чи виконавців).

У відповідності до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо частки музичних творів державною мовою у програмах телерадіоорганізацій» протягом 2019 року були здійснені три хвилі моніторингів всіх без виключення радіостанцій, які зареєстровані та мовлять на території Волинської області.

Під час моніторингів проаналізовано виконання частини другої статті 9 (Телерадіоорганізації при здійсненні радіомовлення (крім випадку, передбаченого частиною третьою цієї статті) повинні забезпечувати частку пісень (словесно-музичних творів) державною мовою в обсязі не менше 35 відсотків загального обсягу пісень, поширених протягом доби, а також не менше 35 відсотків загального обсягу пісень, поширених у кожному проміжку часу між 07.00 та 14.00 і між 15.00 та 22.00) та виконання частини п’ятої статті 9 (Телерадіоорганізації при здійсненні радіомовлення забезпечують не менше 60 відсотків добового обсягу ведення передач, у тому числі новинно-аналітичних блоків, розважальних передач (дикторами, ведучими радіопередач) державною мовою). Моніторинги 5-ти радіостанцій, які зареєстровані та мовлять на території області були проведені протягом січня-квітня 2019 року, червня-вересня 2019 року та жовтня по січень 2019 року. Ознак порушень частин другої та п’ятої статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» не виявлено. Радіостанції Волинської області значно перевищують встановлені Законом України квоти на кількість україномовних пісень та українську мову ведення передач. Стан виконання радіостанціями області вищевказаних норм закону (результати моніторингів протягом листопада 2019 – січня 2019 року) представлений в Додатку 1.

Частка пісень українською мовою в добовому пісенному матеріалі при визначеній на цей рік квоті  35% за результатами моніторингів впродовж року складала: в ефірі радіо «Сім’я і дім» - 52%,  в ефірі «Радіо «Нова» - 75%, «Радіо Один» - 100%.

Станом на 31 грудня 2019 року представником Національної ради було здійснено моніторинги ефіру всіх телевізійних мовників області на встановлення частки мовлення державною мовою. Обсяг моніторингу – тиждень у часовому проміжку з 07-ї до 22-ї години.

Результати моніторингів (в період жовтня 2019 – грудня 2019 року) представлені у Додатку 2. Ознак порушення статті 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» під час моніторингів не зафіксовано.

Виконання місцевими та регіональними телерадіоорганізаціями законодавства України у сфері використання позначок класифікації відеопродукції

Протягом 2019 року представником та секретаріатом представника у Волинській  області здійснювався систематичний контроль за дотриманням телерадіоорганізаціями вимог законодавства у сфері використання позначок класифікації відеопродукції. Відповідно до результатів проведених моніторингів 5-ти місцевих телемовників, порушень у сфері використання позначок класифікації відеопродукції не зафіксовано.

 1. Дотримання телерадіоорганізаціями вимог законодавства про вибори (загальна інформація)

У звітному періоді проводився нагляд за перебігом  передвиборчої агітації в ефірі місцевих телерадіоорганізацій у період  виборів Президента України та виборів до Верховної Ради України.

У вибіркових моніторингах місцевих ТРО особливу увагу зверталася на  трансляцію  рекламних та агітаційних блоків, теледебатів. В цей період у діяльності  місцевих ТРО порушень  чинного законодавства не  було зафіксовано.

 1. Аналіз стану дотримання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги ліцензійних умов та умов ліцензій

Упродовж звітного періоду представник Національної ради та секретаріат представника виконували законодавчо визначені функції нагляду за дотриманням ліцензійних вимог чинного законодавства, умов ліцензій місцевими телерадіоорганізаціями і провайдерами програмної послуги.

При здійсненні наглядових та регуляторних повноважень представник керувалася положеннями статті одинадцятої Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» та «Інструкцією про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги України».

Оцінка стану дотримання телерадіоорганізаціями  умов ліцензій та вимог Закону України “Про телебачення і радіомовлення” зроблена на підставі аналізу результатів 125 комплексних, тематичних, вибіркових моніторингів програм і передач телерадіоорганізацій Волинської області, інших ТРО, які здійснюють мовлення з передавачів на території області, моніторингів ретрансляції провайдерами програмної послуги телепрограм у багатоканальних мережах області.

У процесі системного нагляду за діяльністю ТРО, здійснення планових і позапланових перевірок діяльності ТРО, в порядку контролю за виконанням рішень Національної ради щодо результатів перевірок, на виконання доручень у зв’язку з розглядом питань на засіданнях Національної ради у звітному періоді здійснено  35 комплексних моніторингів ТРО області та ліцензіатів, які ведуть діяльність на території області. За результатами аналізу цих моніторингів надіслані службові записки щодо виявлених ознак порушень чинного законодавства та умов ліцензій до Національної ради, повідомлені керівники телерадіоорганізацій у Волинській області.

На виконання рішення Національної ради № 2056 від 22.11.2018 року та наказу голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 5а/82 від 11.02.2019 року провідний спеціаліст здійснив 20.03.2019 року планову виїзну перевірку діяльності ТОВ «Слово Волині» ліцензія НР № 01161-м від 10.10.2012 р. Результати планової виїзної перевірки  ТОВ «Слово Волині», м. Луцьк взято до відома.

На виконання рішення Національної ради № 252 від 21.02.2019 року та наказу голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 5а/137 від 04.04.2019 року провідний спеціаліст здійснив 21.05.2019 року планову виїзну перевірку діяльності ТзОВ «Нововолинське Телебачення Телефонія Інтернет», ліцензія НР № 1055-м від 24.12.2009 р. Результати планової виїзної перевірки  ТзОВ «Нововолинське Телебачення Телефонія Інтернет» м. Нововолинськ, взято до відома.

На виконання рішення Національної ради № 812 від 12.07.2019 року та наказу першого заступника голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 5а/229 від 09.09.2019 року представник здійснила 17 жовтня 2019 року планову виїзну перевірку діяльності ДП «ТРК «АВЕРС» ВАТ «Корпорація «Аверс», ліцензія НР № 01353-м від 30.08.2018. Результати планової виїзної перевірки  ДП «ТРК «АВЕРС»  ВАТ «КОРПОРАЦІЯ «АВЕРС», м. Луцьк взято до відома.

На виконання рішення Національної ради № 812 від 12.07.2019 року та наказу першого заступника голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 5а/230 від 09.09.2019 року представник здійснила 25.10.2019 року планову виїзну перевірку діяльності, ТзОВ «Радіо «Нова», ліцензія НР № 01267-м від  18.05.2013 р., м. Нововолинськ. Результати планової виїзної перевірки  ТзОВ «Радіо «Нова»,                            м. Нововолинськ, взяти до відома наявність порушень.

Протягом 2019 року у Волинській області були проведені моніторинги на виконання Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті.

Під час вищевказаних моніторингів було зафіксовано, що всі ТРО Волинської області привели своє мовлення у відповідність до Правил ведення мовлення на теле - і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, затвердженими рішенням Національної ради від 23.07.2015р.           № 1146 (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 11.08.2015 р. за           № 967/27412). 

 1. Стан виконання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог щодо розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів), про пов’язаних осіб та про структуру власності

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації та реалізації принципів державної політики у сфері телебачення і радіомовлення» ліцензіати Волинської області були зобов’язані до 31.03.2019 року подати до Національної ради інформацію про актуальний стан структури їх власності. Представник Національної ради в області надав всім телерадіоорганізаціям та провайдерам програмної послуги необхідні дані для своєчасного та повного інформування Національної ради. Переважна більшість ліцензіатів подали пакети документів вчасно.

Рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 1205 від 15.08.2019 р. за порушення ПП « Інформаційна студія «Полісся-TV», м. Луцьк (ліцензія НР № 00985-м від 31.10.2002 р.) частини четвертої статті 12, частини другої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», застосовано санкцію «стягнення штрафу».

Слід зазначити, що вищевказаний штраф був сплачений у визначений Законом термін.

Виконання телерадіоорганізаціями законодавства України в сфері захисту суспільної моралі, використання позначок класифікації відеопродукції та квоти національних фільмів

Протягом звітного періоду ТРО Волинської області дотримувались вимог ст. 13 Закону України «Про захист суспільної моралі».

На виконання «Плану основних заходів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на 2019 рік» були здійснені моніторинги мовлення регіональних та місцевих ТРО, спрямовані на дотримання ними Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована. Також нагляд за дотриманням Системи візуальних позначок здійснювався під час перевірок ТРО. Моніторингами було охоплено 100% ліцензіатів, які ведуть телевізійне мовлення. Фактів порушень «Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів» та Рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 10 березня 2016 року № 306 щодо Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована, не зафіксовано. 

 1. Підсумки

Робота представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Волинській області в звітному періоді була спрямована на виконання завдань, передбачених Законом України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», Положенням про представника Національної ради, зокрема щодо нагляду за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги чинного законодавства у галузі телерадіомовлення, виконання ліцензіатами ліцензійних умов і умов ліцензій, рішень Національної ради та усунення виявлених порушень.

Упродовж звітного періоду до представника надійшло 4 накази Голови Національної ради на  здійснення планових перевірок діяльності ТРО та 44 документів на виконання від управління контрольно-аналітичної роботи, управління представників. Усі завдання і доручення виконано  у встановлені терміни.

До центрального апарату Національної ради надіслано 61 службова записка щодо  діяльності  в області  ТРО та провайдерів програмної послуги.

Жоден з керівників ТРО не мав зауважень до проведення перевірок. Перевірки здійснено у терміни, визначені посвідченнями на проведення перевірок та відповідно до Інструкції про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги

До представника Національної ради надійшли 47 усних та одна письмова  скарга від жителів області стосовно прийому сигналів ефірного цифрового телебачення, ремонту тюнерів, діяльності телерадіоорганізацій та провайдерів програмної  послуги.

У звітному році представник ініціювала проведення робочої зустрічі  із новопризначеним головою Волинської обласної ради І. Вахович, під час якої було окреслено коло проблемних питань, що стосувалися розвитку  телерадіопростору області та остаточного переходу на цифрове телебачення.

Представник  підтримує ділову співпрацю  із керівниками місцевих ТРО та Волинської філії Концерну РРТ,  що дає можливість оперативно вирішувати питання розширення мережі цифрового мовлення та вдосконалення  телерадіопростору  в регіоні.

Проведено три  робочі зустрічі із керівником Волинської філії Коцерну РРТ С. Семереєм, у ході яких розглядалися питання розширення мережі цифрового мовлення в регіоні, добудови за кошти обласного бюджету телерадіовежі у с. Дігтів та смт Маневичі, що має дозволити збільшити присутність вітчизняних програм на прикордонних територіях, забезпечити якісну роботи електронних ЗМІ.

Місцевим телерадіоорганізаціям і провайдерам програмної послуги надано  18 консультацій, а саме:

-   щодо дотримання чинного законодавства та умов діючих ліцензій;

 • щодо своєчасного подання інформації про структуру власності;
 • щодо переліку іноземних каналів, які дозволено для трансляції на території України;
 • щодо виконання в ефірі радіостанцій і телекомпаній частки пісень українською мовою  та щодо частки ведення передач державною мовою.

Оперативне спілкування з керівниками ТРО здійснюється в телефонному режимі і через електронну пошту. Керівникам місцевих ТРО та ППП за звітний період направлено 6 інформаційних листів.

Актуальними проблемами у Волинській області залишаються складність міждержавного погодження частот, недостатнє покриття території сигналом DVB-Т2, забезпечення більшої інформаційної насиченості українськими теле- та радіомовниками в прикордонні.

Серед питань наглядової діяльності, над якими працюватиме представництво Національної ради у Волинській області в 2020 році, – моніторинги ефіру місцевих радіостанцій щодо дотримання обсягу пісень та ведення передач державною мовою, місцевих телекомпаній щодо дотримання обсягу мовлення державною мовою, моніторинги ТРО області на предмет дотримання виборчого законодавства. Також особлива увага приділятиметься здійсненню цільових моніторингів діяльності місцевих телерадіоорганізацій на предмет дотримання Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована; телемереж провайдерів програмної послуги щодо відповідності змісту програм та передач, які ретранслюються, вимогам законодавства України та Європейської конвенції про транскордонне телебачення.

Представник  Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення  у Волинській області                                                                    Л. Г. Бойко