01 лютого 2021, 17:11
останні оновлення: 16 травня 2024

ЗВІТ представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Волинській області Бойко Лілії Григорівни за 2020 рiк

 1. Вступ

      

У 2020 році представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Волинській області Л. Г. Бойко та провідний спеціаліст секретаріату представника А.В. Моня працювали у відповідності із Законами України та рішеннями регуляторного органу. Посадові обов’язки, доручення керівництва виконувались у повному обсязі, своєчасно та якісно.

Представництвом Національної ради у Волинській області здійснювався нагляд за виконанням ліцензіатами чинного законодавства та умов ліцензій, зокрема, дотриманням ТРО умов програмної концепції мовлення; виконанням ТРО вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо частки ведення передач і трансляції пісень українською мовою на радіо та частки української мови у фільмах і передачах на телебаченні; рішення Національної ради від 10.03.2016 № 308 «Про внесення змін до Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована»; Правил мовлення у дні трауру (скорботи, жалоби); вимог щодо ретрансляції провайдерами програмної послуги іноземних програм, адаптованих до вітчизняного законодавства, щодо забезпечення можливості отримання абонентами програм універсальної програмної послуги; дотриманням законодавства про рекламу і спонсорування.

У 2020-му представник Національної ради виконувала свої обов’язки відповідно до статті 11 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» та Положення про представника Національної ради.

Для забезпечення виконання повноважень, що полягають  у здійсненні контролю за дотриманням телерадіоорганізаціями (ТРО) та провайдерами програмної послуги (ППП) Волинської області чинного законодавства у сфері телерадіомовлення та умов ліцензій, представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення керувалася вимогами Конституції України, законами «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», «Про телебачення і радіомовлення», «Про рекламу», «Про авторське право та суміжні права», «Про інформацію», «Про телекомунікації», «Про радіочастотний ресурс України», іншими законами та нормативними документами, що регламентують правовідносини у телерадіоінформаційному просторі держави.

Протягом звітного року представник виконувала рішення Національної ради, розпорядження та накази керівництва регуляторного органу. Роботу координувала згідно з розробленим та затвердженим Національною радою Планом основних заходів на І та ІІ півріччя 2020 року.

Також проводила інформаційну кампанію серед ліцензіатів стосовно вимог законодавства України до діяльності ТРО під час виборчої кампаній; моніторинги ефірів місцевих і регіональних ТРО на предмет дотримання законів України «Про місцеві вибори» .

 

 

 1. ВПРОВАДЖЕННЯ ПЛАНУ РОЗВИТКУ НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕЛЕРАДІОІНФОРМАЦІЙНОГО ПРОСТОРУ

 

Захист телерадіоінформаційного простору

 

Питання інформаційної безпеки – надзвичайно актуальне для Волинської області, адже з 16 районів регіону 7 – прикордонні. Протяжність ділянки державного кордону складає 395 км. Волинська область межує на заході з  Люблінським воєводством Республіки Польща, на півночі – з Брестською областю Республіки Білорусь.

Говорячи про національну інформаційну безпеку, не можна обійти питання кодування супутникового сигналу 4 провідними українськими медіагрупами, яке відбулося у січні 2020 року. Були закодовані наступні канали:

 • ІнтерМедіаГрупа: Інтер, НТН, К1, К2, Мега, Піксель, Zoom, Enter-фільм;
 • 1+1 Media: 1+1, 2+2, ТЕТ, Плюс Плюс, УНІАН ТБ, Бігуді;
 • Медіагрупа Україна: ТРК Україна, НЛО ТБ, Індиго ТБ, Ескулап ТБ;
 • StarlightMedia: ICTV, СТБ, Новий канал, М1, М2, Оце.

Дана тема набула широкого резонансу. Надходила дуже велика кількість звернень громадян. Враховуючи відсутність покриття сигналом Т-2, наявність так званих «білих плям», поганого сигналу та низьку платіжну спроможність населення, все це створює загрозу інформаційному простору регіону.

Російські канали держави-агресора можна дивитись без кодування, – усе це викликає занепокоєння в плані інформаційної безпеки. Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення про це наголошувала у своєму офіційному зверненні з даного приводу.

У Волинські області існує велика проблема, із переходом на цифрове телебачення,  майже 300 тисяч   жителів  області, особливо її північних районів, не мали змоги приймати передачі місцевих та  українських  телемовників ні в аналоговому, ні в цифровому форматах.  Цей  інформаційний вакуум, на жаль,  заповнювали  телеканали  Республіки Білорусь, а  через їхні  передавачі й  Російської Федерації, серед яких є програми,  заборонені для ретрансляції   на території України.

Географічні особливості Волинської області, а саме наявність спільних кордонів з Республікою Польща і Республікою Білорусь, дають можливість її жителям  приймати телепрограми  в цифровому стандарті  та аналогові радіопрограми  згаданих вище держав.

Зокрема, в ефірі Волинської області на глибину 30-40 кілометрів від лінії кордону з Республікою Польща доступні для прийому з двох передавачів Люблінського воєводства 24 польських телепрограми цифрового формату DVB-T трьох мультиплексів MUX-1 – MUX-3 (схема № 1).

На глибину 15-30 кілометрів від лінії кордону з Республікою Білорусь доступні для прийому  8 білоруських телепрограм цифрового формату DVB-T, що транслюються  із трьох передавачів Брестської області (схема № 2).

Прикордонні території, на яких доступні для прийому іноземні цифрові телепрограми, мають недостатнє покриття телесигналом вітчизняних мовників, що негативно позначається на захисті вітчизняного інформаційного простору .

Шість розташованих в області передавачів ефірного мовлення стандарту DVB-T2 (Луцьк, Ковель, Горохів, Нововолинськ, Шацьк, Любешів) дають можливість мешканцям Волині приймати 31 із 32 телепрограм (1 ТРО не продовжили ліцензію) цифрового формату в багатоканальних мережах МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5.

Для  5% населених пунктів (Ківерцівський і Маневицький райони) з населенням приблизно 35 тис. чоловік  цифрові програми доступні з передавачів сусідньої Рівненської області.

В окремих населених пунктах, що знаходяться в безпосередній близькості або за 10-20 кілометрів від кордону, співвідношення ще більше не на користь вітчизняних мовників. Слід зважити й на те, що деякі  іноземні   радіостанції  працюють на  двох-трьох частотах. У половині з 1087 населених пунків області, в яких проживає 60% (із 1 млн. 34 тис. чоловік) мешканців Волині, є можливість приймати з цифрового ефіру 12-14 загальнонаціональних телепрограм,  ще у третині населених пунктів для 32% населення доступні від 5 до 11 загальнонаціональних телепрограм, в 16% населених пунктів  в ефірі присутні 1-4 телепрограми. Із прийомом  телесигналів існують істотні проблеми у місті Володимир-Волинський через рельєф місцевості.

У продовж року надходила велика кількість скарг на якість сигналу та відсутність покриття. У зв’язку з тим  було прийнято рішення Національної ради зобов’язати Зеонбуд ввести в експлуатацію додаткові передавальні станції.

У грудні місяці в с. Кортеліси розпочав роботу у тестовому режимі даний передавач. Це дало  можливість розширити територію покриття цифрової мережі «Т2» у радіусі 15 км і повністю покрити цифровим сигналом територію яка межує із Республікою Білорусь.

         З метою покращення ситуації у грудні 2019 року Національна рада прийняла рішення про створення цифрової багатоканальної мережі в діапазоні 174 – 230 МГц (МХ-7) на базі державного оператора Концерну РРТ, нажаль у зв’язку з постановою про запобігання поширенню короновірусу та  запровадженням карантинних заходів Національна рада не мала  можливості проводити конкурси на  вільні частоти.

         Організація мовлення в метровому діапазоні дала б  можливість збільшить площу охоплення цифровим мовленням, проте технічні характеристики передавальних станцій  в ряді міст області, що зазначені у висновках наданих ДП «УДЦР», не відповідають вихідним даним, що надавалися Концерном РРТ для прорахунку мережі. Технічні характеристики мережі зазначені у висновках ДП «УДЦР» потребують коригування в частині потужності передавачів та адрес їх встановлення.

         Упродовж звітного періоду представник Національної ради спільно з іншими державними органами та установами системно вирішувала питання, пов’язані з захистом інформаційного суверенітету держави на території Волинської області в рамках заходів щодо забезпечення захисту телерадіоінформаційного простору України та на виконання Закону України «Про телебачення та радіомовлення». Упродовж звітного періоду представником здійснювалися моніторинги щодо недопущення поширення інформації, яка містить заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини. Протягом 2020 року представник Національної ради здійснювала нагляд за виконанням ліцензіатами вимог статей 6 та 9 Закону України «Про телебачення радіомовлення», недотримання яких могло спричинити загрозу національній безпеці України. Постійно проводився моніторинг вітчизняних та іноземних програм. Під особливим контролем були питання ретрансляції заборонених кінофільмів і серіалів, вироблених країною-агресором після 1 січня 2014 року; фільмів, які порушують законодавство про декомунізацію; кіновідеопродукції за участю осіб, які загрожують національній безпеці України. Фактів порушення вимог законодавства не виявлено.

Протягом звітного періоду відбувалась системна співпраця з Головним управлінням СБУ у Волинській області.

 • Розвиток каналів та мереж мовлення

У звітному періоді Національною радою було прийнято 13 рішень щодо продовження термінів дії, переоформлення та анулювання ліцензій на мовлення телерадіоорганізацій, що діють на території Волинської області.

Рішенням Національної ради від 30.01.2020 № 110 переоформлено ліцензію на мовлення НР № 01455-м від 28.12.2018  додатки 3,5 (дата видачі додатків 28.22.2018) ТОВ «СЛОВО ВОЛИНІ» м. Луцьк (супутникове, логотип: «12 канал»)

Рішенням Національної ради  від 13.02.2020 № 201 видано ТОВ  «КОВЕЛЬСЬКЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ, ТЕЛЕФОНІЯ, ІНТЕРНЕТ» м. Ковель ліцензію провайдера програмної послуги

Рішенням Національної ради від 06.03.2020 № 436 переоформлено ліцензію на мовлення НР № 00861-м від 20.09.2018  додатки 1,4 (дата видачі додатків 20.09.2018) ДП «ТРК « АВЕРС» ВАТ «Корпорація «АВЕРС»

м. Луцьк (багатоканальне, логотип: «АВЕРС»)

Рішенням Національної ради від 06.03.2020 № 437 переоформлено ліцензію на мовлення НР № 01353-м від 30.08.2018  додатки 1,3,4,5 (дата видачі додатків 30.08.2018) ДП «ТРК « АВЕРС» ВАТ «Корпорація «АВЕРС»

м. Луцьк (багатоканальне, логотип: «АВЕРС»)

Рішенням Національної ради від 06.03.2020 № 438 переоформлено ліцензію на мовлення НР № 01161-м від 10.10.2019  додаток 1 (дата видачі додатка 10.10.2019), 2 (дата видачі додатка 19.09.2019) ТОВ «СЛОВО ВОЛИНІ» м. Луцьк (багатоканальне, логотип: «12 канал»)

Рішенням Національної ради від 06.03.2020 № 439 переоформлено ліцензію на мовлення НР № 01455-м від 28.12.2018  додаток 1 (дата видачі додатка 28.12.2018), 2 (дата видачі додатка 19.09.2019) ТОВ «СЛОВО ВОЛИНІ» м. Луцьк (багатоканальне, логотип: «12 канал»)

Рішенням Національної ради від 06.03.2020 № 446 продовжено строк дії ліцензії на мовлення НР № 01267-м від 18.05.2013  ТОВ «РАДІО НОВА»,     м. Нововолинськ (ефірне мовлення 104,4 МГц, позивні «Радіо» Нова)

Рішенням Національної ради від 07.05.2020 № 616 переоформлено ліцензію НР № 00280-п від 26.11.2015  додаток 1,3 (дата видачі додатка 27.02.2019) ТОВ «ЛЮКСЛІНК» м. Луцьк (провайдер програмної послуги)

Рішенням Національної ради від 01.10.2020 № 1161 переоформлено ліцензію НР № 00280-п від 26.11.2015  додаток 1,3 (дата видачі додатка 03.06.2020) ТОВ «ЛЮКСЛІНК» м. Луцьк (провайдер програмної послуги)

Рішенням Національної ради від 15.10.2020 № 1248 переоформлено ліцензію НР № 00056-п від 27.03.2013 м. Луцьк додаток 1,2 (дата видачі додатка 19.12.2019) ТОВ «ВОЛЯ-КАБЕЛЬ» м. Київ (провайдер програмної послуги)

Рішенням Національної ради від 29.10.2020 № 1326 переоформлено ліцензію на мовлення НР № 01579-м від 10.12.2019  додатки 1 (дата видачі додатку 10.12.2019), додаток 4 (дата видачі додатку 20.12.2019) ДП «ТРК «АВЕРС» ВАТ «Корпорація «АВЕРС» (ефірне, позивні «Аверс»)

Рішенням Національної ради від 29.10.2020 № 1327 переоформлено ліцензію на мовлення НР № 00861-м від 20.09.2018  додатки 1 (дата видачі додатку 08.04.2020), ДП «ТРК « АВЕРС» ВАТ «Корпорація «АВЕРС» (багатоканальне,  логотип «Аверс»)

Рішенням Національної ради від 29.10.2020 № 1328 переоформлено ліцензію на мовлення НР № 01353-м від 30.08.2018 додатки 1 (дата видачі додатку 08.04.2020), ДП «ТРК «АВЕРС» ВАТ «Корпорація «АВЕРС» (супутникове ТБ, логотип «Аверс»)

У зв’язку з невпинним зменшенням кількості редакцій проводового мовлення, а також необхідністю забезпечення радіомовлення в районах так званих «білих плям» на прикордонні, Національна рада ініціювала проєкт «Проект мовлення громад».

З метою забезпечення розвитку місцевих радіоорганізацій Національна рада систематично замовляє в УДЦР прорахунок нових частотних присвоєнь.

Згідно з конкурсними вимогами, до програмної концепції в загальному обсязі власного мовлення не менше 15 відсотків мають становити інформаційні передачі місцевої тематики. Також дозволяється ретрансляція програм Суспільного мовлення та програм Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України («Армія FM – військове радіо»). Граничний обсяг мовлення – 24 години на добу.

У продовж 2020 року  у Волинській області розпочали мовлення на 11 ФМ-частотах:

 1. ПАТ «НСТУ», м. Київ (позивні: Українське радіо) 88,9 МГц у      с. Кортелісах (потужність передавача – 0,5 кВт).
 2. ПАТ «НСТУ», м. Київ (позивні: Радіо «Промінь») 103,9 МГц у         м. Ковелі (потужність передавача – 1,0 кВт).
 3. ПАТ «НСТУ», м. Київ (позивні: Радіо «Промінь») 97,4 МГц у смт Шацьку (потужність передавача – 0,1 кВт).
 4. ПАТ «НСТУ», м. Київ (позивні: Радіо «Культура») 88,1 МГц у м. Ковелі (потужність передавача – 0,1 кВт).
 5. ТОВ «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ ЗОЛОЧІВ», м. Горохів (позивні: «Золочів ФМ») 93,7 МГц (потужність передавача – 0,1 кВт).
 6. ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» ВАТ «Корпорація «Аверс», м. Луцьк (позивні: «Аверс») 100,9 МГц у м. Луцьку (потужність передавача – 1,0 кВт).
 7. ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» ВАТ «Корпорація «Аверс», м. Луцьк (позивні: «Аверс») 98,4 МГц у смт Цумані Ківерцівського району (потужність передавача – 0,1 кВт).
 8. ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» ВАТ «Корпорація «Аверс», м. Луцьк (позивні: «Аверс») 91,4 МГц у смт. Шацьку (потужність передавача – 0,1 кВт).
 9. ДП «Телерадіокомпанія «Аверс» ВАТ «Корпорація «Аверс»,             м. Луцьк (позивні: «Аверс») 95,4 МГц у м. Ковелі  (потужність передавача – 0,5 кВт).
 10. ТОВ «Телерадіокомпанія «Львівська хвиля», м. Львів (позивні: «Львівська хвиля радіо нашого міста») 87,5 МГц у м. Ковелі (потужність передавача – 0,1 кВт).
 11. ТОВ «Телерадіокомпанія «Львівська хвиля», м. Львів (позивні: «Львівська хвиля радіо нашого міста») 98,8 МГц у смт Олика Ківерцівського району (потужність передавача – 0,1 кВт).
  • Загальний стан телерадіопростору області.

Відповідно до виданих  Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення ліцензій на території Волинської області станом на кінець звітного періоду діяльність вели:

- в аналоговому телевізійному ефірі – 1 телерадіокомпанія;  

Національна рада створила 6 місцевих цифрових каналів мовлення у  Волинській області. Це наступний крок для забезпечення переходу місцевих телемовників Волині, що продовжують працювати в аналоговому стандарті, на мовлення в стандарті DVB-T2. Операторами телекомунікацій на цих каналах визначено Концерн РРТ.

Місцеві цифрові канали створено у Володимир-Волинську, Камінь-Каширську, Любомлі, Маневичах, Топільному та Цумані.

 

- у телевізійному ефірі з 6 передавачів (мультиплекси МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5 багатоканальної цифрової телемережі стандарту DVB-T2), транслюється 31 з 32 телеканалів, в тому числі цифрове мовлення в МХ-5 здійснюють 3 регіональних телекомпанії: ТОВ «ТРК «АВЕРС» (м. Луцьк) та ТОВ «СЛОВО ВОЛИНІ» (м. Луцьк), які також мають мовлення на супутнику. Лідерам ефірного цифрового мовлення серед місцевих та регіональних ТРО залишається ПАТ НСТУ «Регіональна дирекція UA: ВОЛИНЬ».

- у радіоефірі – 19 телерадіоорганізацій на 51 частоті, в тому числі 4 регіональних і місцевих ТРО Волинської області на 7 частотах;

- ретрансляцію телепрограм у багатоканальних (кабельних та IPTV) телемережах здійснюють 9 провайдерів програмної послуги.

- телевізійне мовлення  у кабельних мережах – 4. 

У 2020 році продовжилася робота, спрямована на захист телерадіоінформаційного простору та національних інтересів держави. До відома ліцензіатів оперативно доводилася інформація про зміни у Переліку програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України (далі – Перелік). Систематично проводилися моніторинги на предмет виконання ліцензіатами рішень Національної ради про припинення ретрансляції на території України іноземних програм і загалом виконання ППП вимог частини другої статті 42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Моніторинги ППП засвідчили, що у складі програмної послуги, яку провайдери надають своїм абонентам, відсутні іноземні програми, щодо яких ухвалені рішення про обмеження ретрансляції на території України.

Спільно з Управлінням СБУ області були здійсненні перевірки готелів та кафе. Обмежених для ретрансляції в Україні російських телеканалів, які поширювалися із супутника не було виявлено.

На території області  зберігалася тенденція до  скорочення мережі проводового мовлення.  Станом на 31 грудня  2020 року в області залишилося 2 редакції, які вели мовлення (1 суспільний мовник, інша –Маневицька районна редакція). Нажаль з 01 січня 2021 року Укртелеком припинив надання послуг проводового радіо у Волинській області окрім      м. Луцька.

На подальший розвиток інформаційної сфери регіону спрямовані прийняті у звітному році рішення Національної ради про замовлення в Українському державному центрі радіочастот висновків щодо можливості та умов користування радіочастотним ресурсом для потреб телерадіомовлення у населених пунктах, в тому числі Волинської області.

 1. Моніторинг телерадіопрограм

3.1. Дотримання телерадіоорганізаціями вимог законодавства про рекламу і спонсорування

Як показали результати проведених моніторингів та перевірок протягом звітного року, час, відведений на рекламу впродовж кожної години мовлення, в ефірах мовників є значно меншим, ніж визначено ст. 13 Закону України «Про рекламу». В 2020 році в ефірах місцевих та регіональних ТРО області спостерігалося загальне зменшення обсягу реклами і збільшення обсягу соціальної реклами.

       Всі телерадіоорганізації Волинської області в звітному періоді дотримувалися  умов чинного законодавства про рекламу і спонсорування. Реклама розміщувалася з відповідними відбивками, за обсягом не перевищувала встановлених законодавством обмежень.  Мова реклами – українська.

       Під час проведення комплексних моніторингів порушень Закону України «Про рекламу» в частині порядку трансляції  реклами  алкогольних  напоїв  і  спонсорської  інформації торговельних  марок,  під  якими  вони  випускаються, в діяльності ліцензіатів не  зафіксовано. 

      

3.2 Здійснення цільових моніторингів мовлення телерадіоорганізацій щодо частки національного аудіовізуального продукту

      На виконання Плану основних заходів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на 2020 рік упродовж звітного періоду   були здійснені 2 хвилі моніторингів ефіру регіональних та місцевих радіомовників на предмет дотриманням вимог частин 2 та 5 статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Моніторингами було охоплено 100% ліцензіатів, які ведуть радіомовлення в FM-діапазоні.

    Частка вітчизняного продукту в програмах (передачах) місцевих мовників в середньому становить 84,7%. Частка власного продукту в програмах (передачах) місцевих мовників в середньому становить  76,7% .

Телерадіоорганізації Волинської області дотримуються вимог частини 1 статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (у загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації не менше 50 відсотків має становити національний аудіовізуальний продукт або музичні твори українських авторів чи виконавців).

Під час моніторингів проаналізовано виконання частини другої статті 9 (Телерадіоорганізації при здійсненні радіомовлення (крім випадку, передбаченого частиною третьою цієї статті) повинні забезпечувати частку пісень (словесно-музичних творів) державною мовою в обсязі не менше 35 відсотків загального обсягу пісень, поширених протягом доби, а також не менше 35 відсотків загального обсягу пісень, поширених у кожному проміжку часу між 07.00 та 14.00 і між 15.00 та 22.00) та виконання частини п’ятої статті 9 (Телерадіоорганізації при здійсненні радіомовлення забезпечують не менше 60 відсотків добового обсягу ведення передач, у тому числі новино-аналітичних блоків, розважальних передач (дикторами, ведучими радіопередач) державною мовою).

 

 Моніторинги 5-ти радіостанцій, які зареєстровані та мовлять на території області були проведені протягом січня-червня 2020 року, липня-грудня 2020 року Ознак порушень частин другої та п’ятої статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» не виявлено. Радіостанції Волинської області значно перевищують встановлені Законом України квоти на кількість україномовних пісень та українську мову ведення передач.

Частка української мови в ефірі телекомпаній Волинської області

 

 

 

Назва ТРО

 

2020 р

загальний тижневий обсяг передач державною мовою (%)

частка передач новин державною мовою (%)

між 07:00 та 22:00

між 07:00 та 18:00

між 18:00 та 22:00

між 07:00 та 18:00

між 18:00 та 22:00

Філія ПАТ «НСТУ», м. Київ

100

100

100

100

100

ТОВ «ТРК»АВЕРС», м. Луцьк

100

100

100

100

100

ТОВ «Слово Волині» м. Луцьк

100

100

100

100

100

 

Частка пісень українською мовою в добовому пісенному матеріалі при визначеній на цей рік квоті  35% за результатами моніторингів впродовж року складала:

Частка української мови в ефірі радіостанцій Волинської області

 

 

Назва ТРО

 

2020р

Частка пісень українською мовою (%)

Ведення передач українською

 мовою (%)

За добу

У проміжку        07:00-14:00

У проміжку      15:00-22:00

Філія ПАТ НСТУ м. Київ «Волинська регіональна дирекція»

100

100

100

100

Редакція газети «Сім’я і дім». «Народна трибун»(«Сім’я і дім), м. Луцьк

53,8

52,3

54,1

100

ТОВ «Радіо»Нова» («Радіо «Нова»), м .Нововолинськ

70,5

71,1

81,6

100

ТОВ «ТРК «Українське музичне мовлення» («Радіо Один»), м. Київ. Мовлення у м. Луцьку

100

100

100

100

ТОВ «Аверс»,  (Радіо "Аверс" ), м. Луцьк

35,4

37

32,4

100

 

Відповідно до Ліцензії НР ТОВ «Аверс», частка пісень українською мовою становить – 25%.

Ознак порушення статті 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» під час моніторингів не зафіксовано.

3.3.  Дотримання телерадіоорганізаціями вимог законодавства про вибори (загальна інформація)

1 січня 2020 року набрав чинності Виборчий кодекс України, відповідно нагляд за дотриманням вимог цього Кодексу в частині участі засобів масової інформації та інформаційних агентств в інформаційному забезпеченні виборів, а також при проведенні передвиборної агітації, здійснює Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення.

На території Волинської області здійснюють ефірне радіомовлення чотири регіональних та місцевих радіокомпанії, та п’ять телекомпаній. Більшість діючих ТРО знаходяться у Луцьку та м. Нововолинську, тому вибірковими моніторингами були охоплені переважно ті компанії, які працюють в даних містах.

За весь період було здійснено 363 вибіркових моніторингів ТРО на предмет дотримання виборчого кодексу. Специфікою у Волинській області під час даних виборів стало те, що політичні партії проводили передвиборну агітацію в основному на веб-ресурсах та соціальних мережах. Цей факт пояснює тенденцію до зменшення (в порівнянні з попередніми виборами) в ефірах місцевих ТРО політичної агітації.

Передвиборчі матеріали були розміщені у відповідності до діючого законодавства.        

На телеканалі «Слово Волині» транслювалася лише роз’яснювальна інформація, щодо вірного заповнення виборчого бюлетеня та про дотримання  карантинних заходів на виборчих дільницях.

На місцевих радіо передачі з політичною агітацією були відсутні. Тільки на «Українському радіо», проводилися зустрічі та дебати з кандидатами від усіх політичних партій з дотриманням гендерної рівності.

          Під час здійснення моніторингів політичної реклами та політичної агітації зафіксовано не було. Проте в останній тиждень перед виборами на телеканалі «Аверс», була розміщена дана реклама з відповідними відбивками без ознак порушення.

         У «Дні тиші», всі ТРО Волинської області дотримувалися вимог законодавства.

         ТРО розміщували матеріали передвиборної агітації з відповідним титруванням.

         Всі ТРО розмістили в друкованих ЗМІ розцінки і протягом виборчого процесу їх не змінювали.

Під час виборчої кампанії до представництва НР у Волинській області скарг та звернень щодо порушень Кодексу не надходило.

         Загалом грубих порушень законодавства під час виборчої кампанії місцевими та регіональними ТРО зафіксовано не було.

3.4 Аналіз мовлення регіональних та місцевих телеканалів

стосовно доступу до інформації осіб із вадами слуху

      Найбільш поширеною формою адаптації телепрограм для людей з вадами слуху в Україні залишається відкрите субтитрування.

     Аналіз  ефіру  регіональних та місцевих телеканалів Волині щодо  забезпечення  доступу  до інформації  осіб  із  вадами  слуху  зафіксував, що жестовий переклад інформаційних програм здійснює Філія ПАТ «НСТУ» «Регіональна дирекція UA:ВОЛИНЬ». Зокрема, сурдоперекладом супроводжується головний випуск новин (щоденно), програма «Вечір на суспільному» (1раз на тиждень до вересня 20020 року), «Виборчий округ: місцеві», «Виборчий округ: дебати».

3.5. Аналіз стану дотримання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги ліцензійних умов та умов ліцензій

Упродовж звітного періоду секретаріат представника Національної ради виконував законодавчо визначені функції нагляду за дотриманням ліцензійних вимог чинного законодавства, умов ліцензій місцевими телерадіоорганізаціями і провайдерами програмної послуги.

При здійсненні наглядових та регуляторних повноважень представник керувалася положеннями статті одинадцятої Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» та «Інструкцією про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги України».

Оцінка стану дотримання телерадіоорганізаціями  умов ліцензій та вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення» зроблена на підставі аналізу результатів 187 комплексних, тематичних, вибіркових моніторингів програм і передач телерадіоорганізацій Волинської області, інших ТРО, які здійснюють мовлення з передавачів на території області, моніторингів ретрансляції провайдерами програмної послуги телепрограм у багатоканальних мережах області.

У процесі системного нагляду за діяльністю ТРО, здійснення планових  перевірок діяльності ТРО, в порядку контролю за виконанням рішень Національної ради щодо результатів перевірок, на виконання доручень у зв’язку з розглядом питань на засіданнях Національної ради у звітному періоді здійснено 42 комплексних моніторингів ТРО області та ліцензіатів, які ведуть діяльність на території області. За результатами аналізу цих моніторингів надіслані службові записки щодо виявлених ознак порушень чинного законодавства та умов ліцензій до Національної ради, повідомлені керівники телерадіоорганізацій у Волинській області.

На виконання рішення Національної ради № 2006 від 20.11.2019 року та наказу першого заступника голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 5а/462 від 17.12.2019 року, здійснено планову виїзну перевірку діяльності ТОВ «Слово Волині», Ліцензія НР № 01455-м від  28.12.2018 р., супутникове (телебачення) – м. Луцьк. Результати планової виїзної перевірки  ТОВ «Слово Волині», м. Луцьк взято до відома.

На виконання рішення Національної ради № 1072 від 17.09.2020 року та наказу голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 5а/236 від 08.12.2020 року, здійснено планову виїзну перевірку діяльності ГО «ГРОМАДСЬКЕ ІНТЕРАКТИВНЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ», Ліцензія НР № 01465-м від  21.02.2019 р., кабельне, логотип «ГІТ»– м. Луцьк

На виконання рішення Національної ради № 1072 від 17.09.2020 року та наказу голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення № 5а/237 від 08.12.2020 року, здійснено планову виїзну перевірку діяльності ТОВ «ІНТЕРНЕТ ТЕХНОЛОГІЯ», Ліцензія НР № 01466-м від  21.02.2019 р., кабельне, логотип «ІТ»– м. Луцьк.

Результати даних перевірок наразі перебувають на розгляді Національної ради.

      За звітний період ліцензіатам області було направлено 5 повідомлень  про порушення з вимогою привести свою діяльність у відповідність до умов ліцензій та чинного законодавства України. Всі зауваження ліцензіатами були виправлені.

Упродовж 2020 року у Волинській області були проведені вибіркові  моніторинги на виконання Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті.

Під час вищевказаних моніторингів було зафіксовано, що всі ТРО Волинської області привели своє мовлення у відповідність до Правил ведення мовлення на теле - і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, затвердженими рішенням Національної ради від 23.07.2015р. № 1146 (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 11.08.2015 р. за  № 967/27412).

З ініціативи члена Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Онопрієнка Максима Валентиновича, в умовах карантину було створено всеукраїнську платформу обміну телевізійним контентом -  Media Change Ukraine, який за даних умов допомагає регіональним телеканалам обмінюватись контентом. У даному проекті взяла участь одна місцева телекомпанія  «Слово Волині», яка поділилася своїми передачами а також використала контент інших телекомпаній.

3.6 Виконання телерадіоорганізаціями законодавства України

в сфері захисту суспільної моралі, використання позначок класифікації

відеопродукції та квоти національних фільмів

 

Упродовж звітного періоду ТРО Волинської області дотримувались вимог ст. 13 Закону України «Про захист суспільної моралі».

На виконання «Плану основних заходів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на 2020 рік» були здійснені моніторинги мовлення регіональних та місцевих ТРО, спрямовані на дотримання ними Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована. Також нагляд за дотриманням Системи візуальних позначок здійснювався під час перевірок ТРО. Моніторингами було охоплено 100% ліцензіатів, які ведуть телевізійне мовлення. Фактів порушень «Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів» та Рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 10 березня 2016 року № 306 щодо Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована, не зафіксовано.

 1. Підсумки

       Робота представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Волинській області в звітному періоді була спрямована на виконання завдань, передбачених Законом України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», Положенням про представника Національної ради, зокрема щодо нагляду за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги чинного законодавства у галузі телерадіомовлення, виконання ліцензіатами ліцензійних умов і умов ліцензій, рішень Національної ради та усунення виявлених порушень.

         Упродовж липня-серпня 2020 року взяла участь у серії медіатренінгів від MediaChangeUkraine, де спектр тем розглядався- від стандартів новинної журналістики й специфіки роботи регіональних мовників до роботи із соцмережами та розвитку діджитал-платформ. 

        Окрім цього взяла участь у вебтренінгах  із серії вебінарів Ради Європи.

        Упродовж звітного періоду до представника надійшло 3 накази Голови Національної ради щодо здійснення планових перевірок діяльності ТРО та 32 документи на виконання від управління контрольно-аналітичної роботи, управління представників. Усі завдання і доручення виконано  у встановлені терміни.

        До центрального апарату Національної ради надіслано 31 службова записка щодо  діяльності  в області  ТРО та провайдерів програмної послуги.

        Жоден з керівників ТРО не мав зауважень до проведення перевірок. Перевірки здійснено у терміни, визначені посвідченнями на проведення перевірок та відповідно до Інструкції про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги

        До представника Національної ради надійшли 58 усних скарг від жителів області стосовно прийому сигналів ефірного цифрового телебачення, ремонту тюнерів, антен, діяльності телерадіоорганізацій та провайдерів програмної  послуги.

         Представник  підтримує ділову співпрацю  із керівниками місцевих ТРО та Волинської філії Концерну РРТ,  що дає можливість оперативно вирішувати питання розширення мережі цифрового мовлення та вдосконалення  телерадіопростору  в регіоні.

        Проведено телефоні розмови з керівником Волинської філії Концерну РРТ С. Семереєм, у ході яких розглядалися питання розширення мережі цифрового мовлення в регіоні.

      Місцевим телерадіоорганізаціям і провайдерам програмної послуги надано  27 консультацій, а саме:

-   щодо дотримання чинного законодавства та умов діючих ліцензій;

 • щодо своєчасного подання інформації про структуру власності;
 • щодо переліку іноземних каналів, які дозволено для трансляції на території України;
 • щодо виконання в ефірі радіостанцій і телекомпаній частки пісень українською мовою  та щодо частки ведення передач державною мовою.

     Оперативне спілкування з керівниками ТРО здійснюється в телефонному режимі і через електронну пошту. Керівникам місцевих ТРО та ППП за звітний період направлено 16 інформаційних листів.

    Актуальними проблемами у Волинській області залишаються складність міждержавного погодження частот, недостатнє покриття території сигналом DVB-Т2, забезпечення більшої інформаційної насиченості українськими теле- та радіомовниками в прикордонні.

  Серед питань наглядової діяльності, над якими працюватиме представництво Національної ради у Волинській області в 2021 році, – моніторинги ефіру місцевих радіостанцій щодо дотримання обсягу пісень та ведення передач державною мовою, місцевих телекомпаній щодо дотримання обсягу мовлення державною мовою. Особлива увага приділятиметься здійсненню цільових моніторингів діяльності місцевих телерадіоорганізацій на предмет дотримання Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована; телемереж провайдерів програмної послуги щодо відповідності змісту програм та передач, які ретранслюються, вимогам законодавства України та Європейської конвенції про транскордонне телебачення.

Для забезпечення розвитку телерадіоінформаційного простору Волинської області у 2021 році вбачається необхідним:

 • проведення вимірів фактичного покриття території області цифровим сигналом;
 • вирішення проблеми «білих плям» у покритті цифровим сигналом території області;
 • забезпечення переходу місцевих ТРО на мовлення в цифровому стандарті;

Представник  Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Волинській області Лілія Бойко