20210212160343.jpg, фото
12 лютого 2021, 15:54
останні оновлення: 10 лютого 2022

«Нова українська школа» на Волині: етапи реалізації реформи, основні виклики та подальші плани

Реформ у галузі освіти в Україні є багато, але основною реформою є  «Нова українська школа», вважає начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Людмила Плахотна. Учні, які зараз навчаються у 3-му класі, в наступному році завершать перший етап «НУШ». Про це йшлося в ефірі телеканалу «Громадське інтерактивне телебачення» 5 лютого 2021 року.

Нагадаємо,  «Нова українська школа»  – це реформа у галузі шкільної освіти, мета якої – створення освітнього закладу, у якому приємно навчатися, а також виховання інноватора та громадянина, який вміє ухвалювати відповідальні рішення. У 2017-2018 навчальному році 100 шкіл України тестували новий стандарт, а у 2018-2019 навчальному році за ним уже навчаються усі першокласники країни.

Згідно реформи навчання у новій школі триває 12 років, яке у свою чергу поділяється на 3 етапи: початкова школа (1-4 класи), базова середня освіта (5-9 класи) та профільна середня освіта (10-12 класи).

«Уже 3 навчальний рік триває реформа, а це означає, що наступного року завершиться початковий етап нової української школи. Далі переходимо в базову школу, а за нею профільна. До профільної школи маємо підготуватися дуже і дуже ретельно, тому що за цим стоїть вибір випускника у подальшому навчанні, професії і взагалі його успіх у житті», – переконана Людмила Плахотна.

За словами начальниці управління освіти і науки облдержадміністрації, випускників не влаштовує сучасна методика навчання, тому що усі навчаються за однаковими програмами. Учні 9-11 класів вивчають понад 20 предметів і для того, щоб поглиблено вивчити той предмет, який потрібен для ЗНО та для подальшого вступу у вищі навчальні заклади, вони шукають додаткові можливості їх вивчення: самостійно або  займаються з репетиторами.

Саме тому на третьому, профільному етапі нової школи, учні матимуть можливість вивчати поглиблено ті предмети, які вони оберуть для майбутнього стосовно своїх інтересів. Відповідно, кожен необхідний їм предмет буде не по 1-2 год на тиждень як зараз, а 5-7 год на тиждень. Тобто додатково займатися щодо певного предмету не буде потреби.

Згідно з концепцією НУШ, до 2023 року має бути прийнятий новий стандарт профільної школи, до 2025-го – сформована мережа закладів ІІІ ступеня, а до 2027-го – повноцінний запуск профільної школи.

Слід зазначити, що у Волинській області на сьогодні є 311 шкіл III ступеня, з них передбачено утворити не менше 30-ти ліцеїв, у яких надаватиметься лише профільна освіта, а решта будуть гімназіями або початковими школами. Уже готується карта місця розташування кожного ліцею. Згідно державної вимоги на паралелі у ліцеї повинно бути не менше, як 100 учнів (4 паралельних класи), тобто не менше 300 учнів на школу. Щодо гімназій згідно НУШ, то у них будуть навчатися діти від 5-го до 9-го класів. При гімназіях можуть бути початкові школи, а ліцеї – ні. До прикладу, якщо теперішня гімназія вирішує бути ліцеєм, то у неї уже не буде початкової ланки та базової ланки. Тобто у ліцеї будуть навчатися лише учні 10, 11 і 12 класів.

Утворення мережі закладів старшої школи (ліцеїв) у області – це компетенція обласної ради або міст, у яких є понад 50 тис населення: Нововолинськ, Ковель та Луцьк. В цій мережі старшої школи, окрім ліцеїв, учень матиме можливість продовжити навчання у професійних коледжах як аналогу технікуму чи профтехучилища.

«Наразі в плані впровадженням цієї реформи перед облдержадміністрацією постають фінансові виклики. Адже галузь освіти є пріоритетною уже багато років, але вона і дуже вартісна. Також необхідне створення матеріально-технічної бази та забезпечення можливості довезення учнів до профільних закладів, – вважає очільниця управління освіти і науки ОДА. – Однак, найперше та найголовніше, звичайно, якість освіти».

За матеріалами інтерв’ю начальника управління освіти і науки ОДА Людмили Плахотної Громадському інтерактивному телебаченню, 5 лютого 2021 р.