04 лютого 2020, 17:36
останні оновлення: 16 травня 2024

Звіт про результати діяльності обласної спостережної комісії 2019 року

Відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації від 30.01.2019  №34 «Про затвердження нового складу обласної спостережної комісії» та Положення про спостережні комісії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2004 № 429 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 №1042) при Волинській обласній державній адміністрації діє обласна спостережна комісія.

В області проводять свою діяльність 20 спостережних комісій, що утворені райдержадміністраціями та виконавчими комітетами міських рад.

Організаційною формою роботи районних спостережних комісій є засідання, які проводяться за потреби, але не рідше ніж один раз на місяць. Протягом звітного періоду спостережними комісіями проведено 244 засідання.

Також, засідання спостережних комісій проводяться безпосередньо в установах виконання покарань не рідше ніж один раз на квартал. Для забезпечення дотримання прав, основних свобод і законних інтересів засуджених осіб протягом 2019 року здійснено 38 виїздів спостережних комісій до державних установ виконання покарань Волинської області «Маневицької ВК №42», «Ковельської виховної колонії», а також здійснювалися виїзди до місця проживання осіб, звільнених від відбування покарання Ковельською, Рожищенською та Турійською районною комісією. Під час виїзних засідань членами районних спостережних комісій до державних установ «Маневицької ВК №42», «Ковельської виховної колонії» вивчався стан матеріально-побутового, медико-санітарного забезпечення засуджених осіб, за місцем проживання проводилась соціально-виховна та профілактична робота із особами, звільненими від відбування покарання.

Протягом звітного періоду спостережними комісіями проведено 82 особисті прийоми, на яких було прийнято 94 особи. Під час проведення особистих прийомів членами спостережних комісій надавалися консультації засудженим особам з питань щодо можливості отримання одноразової допомоги при звільненні з місць позбавлення волі, надання допомоги від громадських, благодійних організацій, умовно-достроково звільнення засуджених з установ виконання покарань області, про права на медичне обслуговування осіб, звільнених з місць позбавлення волі, переведення засудженого до іншої установи тощо.

До обласної спостережної комісії звернень чи скарг від засуджених осіб та  звільнених з установ виконання покарань не надходило.

Районними спостережними комісіями, відповідно до покладених завдань ведеться облік осіб умовно-достроково звільнених від відбування покарання, організовується громадський контроль за поведінкою таких осіб, проводяться виховні заходи за місцем їх роботи (навчання) та проживання протягом невідбутої частини покарання, надається допомога у соціальній адаптації особам, звільненим від відбування покарання, здійснюється соціальний патронаж стосовно звільнених осіб, які звернулися до суб’єктів соціального патронажу протягом шести місяців після звільнення з установ виконання покарань. Як позитив варто зазначити роботу Любомльської районної спостережної комісії, де кожна об’єднана територіальна громада, сільська, міська рада за сприяння спостережної комісії закріпила своїх депутатів та керівників державних установ за особами, що умовно-достроково звільнилися з місць позбавлення волі і проживають на їх території для організації громадського контролю за поведінкою таких осіб за місцем їх проживання упродовж періоду невідбутої частини покарання.

Облік осіб умовно-достроково звільнених від відбування покарання ведеться спостережними комісіями на підставі інформації з установ виконання покарань. Станом на 20.01.2020 в області перебувало на обліку 48 умовно-достроково звільнених осіб. Після відбуття терміну покарання (до 6 місяців після звільнення) в область прибуло 74 особи. За сприяння служби зайнятості Волинської області протягом 2019 року працевлаштовано 20 осіб звільнених з місць позбавлення волі.

За звітний період розглянуто та погоджено 234 постанови установ виконання покарань, що вносилися на розгляд районних спостережних комісій, з них:

- щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання – 172 засуджених;

- щодо заміни не  відбутої частини покарання більш м’яким – 62 засуджених.    

Враховуючи, що одним із основних засобів виправлення і ресоціалізації засуджених є громадський вплив, адміністрації установ виконання покарань  приділяють велику увагу взаємодії з громадськими, благодійними та релігійними організаціями.

Протягом звітного періоду адміністрації установ області співпрацювали з Всеукраїнською громадською організацією «Асоціація християнських центрів реабілітації», Волинським обласним фондом «Плече», обласною організацією Товариства Червоного Хреста України, міжнародним благодійним фондом «Шлях до волі», громадською організацією «Вихід є завжди», Українською Православною церквою Київського Патріархату, з Ковельським благодійним фондом “Реабілітація”, Ковельською міською жіночою громадською організацією «Найщасливіша», іншими релігійними та громадськими організаціями, а також державними службами (центром соціальних служб сімʼї, дітей та молоді, обласним центром зайнятості). У Ковельській виховній колонії продовжується активна співпраця із громадською організацією «Найщасливіша», члени якої двічі на тиждень зустрічаються із вихованцями, проводять заняття освітньо-виховного напрямку, відеолекторії в рамках проекту «Моральний кінотеатр».

Обласною спостережною комісією здійснювався контроль за  діяльністю спостережних комісій, що утворені райдержадміністраціями та виконавчими комітетами міських та районних у містах рад.

В області забезпечено здійснення профілактичної та виховної роботи з особами звільненими умовно-достроково щодо попередження скоєння злочинів та сприяння цим особам у соціальній адаптації.

За сприяння обласної спостережної комісії спільно з філією Державної установи «Центр пробації» у Волинській області видано «Соціальний вказівник», в якому розміщена інформація з адресами та контактами державних та громадських інституцій Волинської області, які надають соціально-психологічну допомогу особам, звільненим з установ виконання покарань, а також особам засудженим до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі. Довідник «Соціальний вказівник» виданий в липні місяці тиражом у кількості 100 примірників. Голова обласної спостережної комісії Світлана Мишковець урочисто передала «Соціальний вказівник» начальнику філії Державної установи «Центру пробації» в області Юрію Перику, з метою розповсюдження серед працівників міських та районних секторів з питань пробації для подальшого використання в практичній роботі.

Секретар спостережної комісії                                                Наталія ЯРЕМЧУК