05 липня 2020 року
останні оновлення: 20 липня 2020 року

червень

Щомісячна аналітична довідка про розвиток суспільно-політичної ситуації та актуальні питання в інших сферах життя Волинської області

(за червень 2020 року)

 

 1. Загальна оцінка суспільно-політичної ситуації та основних політичних процесів в регіоні

Протягом червня суспільно-політична ситуація у Волинській області характеризувалась помірним рівнем активності та перебувала на контролі.

Керівництвом облдержадміністрації проводились наради та зустрічі, що стосувались вирішення пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку та особливо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Враховуючи епідемічну ситуацію яка складалась у регіоні в червні, на засіданнях регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій під керівництвом голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка, були вжиті додаткові карантинні вимоги по обмеженню діяльності закладів громадського харчування, спортзалів тощо. Однак, з 01 червня на Волині відновили роботу приміські, міжміські, внутрішньообласні та міжобласні пасажирські перевезення (крім Ковельського району, міста Ковеля та селища Олика).

Протягом місяця керівництво облдержадміністрації систематично інспектувало хід виконання в області програми «Велике будівництво» – спільної ініціативи Президента України та Кабміну, яка передбачає інфраструктурну модернізацію країни. Зокрема, у червні Юрій Погуляйко оглянув хід ремонту доріг обласного значення, та будівництво дитячих садочків в селі Крупа Луцького району та у с.Дачне Ківерцівського району.

Варто відзначити, що 25 червня на Волині з робочим візитом побував Олександр Кубраков, голова Державного агентства автомобільних доріг України, який відзначив, що Волинська область у топ-5 регіонів за станом мережі автомобільних доріг.

Також, відповідно до реалізації проєкту Світового банку щодо реконструкції (капітального ремонту) амбулаторій загальної практики сімейної медицини, тривають роботи на 32-х об’єктах у Волинській області. Зокрема, у червні голова облдержадміністрації проінспектував стан робіт з реконструкції амбулаторій у с.Затурці Локачинського  району, селі Тойкут Ковельского району, с.Зимне Володимир-Волинського району та с.Піддубці Луцького району.

Відбулись нові кадрові призначення. Головою Луцької районної державної адміністрації призначено Володимира Кеца. 16 червня його офіційно представив трудовому колективу заступник голови облдержадміністрації Олександр Троханенко. В.Кец 1966 р.н., до призначення працював заступником начальника регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області; є головою громадської організації «Союз інвалідів Чорнобиля Волині».

 1. Інформація про осередки політичних партій

Загалом на Волині зареєстровано 256 обласних організацій політичних партій.

Найбільш впливовими у регіоні є обласні організації «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», ПП «Національний Корпус». Представники цих партій беруть активну участь у суспільно-політичному житті краю, проводять публічні заходи та організовують інформаційні кампанії у засобах масової інформації, брали активну участь у виборах до ОТГ, президентських та парламентських виборах 2019 року.

Активними діями у червні відзначились представники обласних осередків політичних партій «Слуга народу» та «Європейська солідарність».

Так, 10 червня відбулась конференція Ківерцівської районної організації політичної партії «Європейська солідарність», на якій представили її нового очільника – екс-заступника голови Ківерцівської райдержадміністрації Яну Церкевич. Також член ради обласної організації партії «Європейська Солідарність» Тарас Яковлев повідомив, що на Волині розпочався процес перезапуску команди партії, який буде продовжуватися у низці міських та районних осередків.

11 червня відбулися збори Луцької міської організації партії «Європейська Солідарність» під час яких вирішували кадрові зміни. Рішенням центральної ради партії новим керівником Волинської територіальної організації партії став Тарас Яковлев, до цього на посаді був Іван Мирка. Новим головою Луцького міського осередку партії «Європейська Солідарність» став Юрій Моклиця.

23 червня під час конференції Горохівської районної організації політичної партії «Європейська солідарність» представили нового голову – Ярослава Зеленського. Я.Зеленський мешканець Горохівщини, педагог, з 2010 року очільник Пустомитівської сільської ради. Раніше працював учителем та директором школи у Пустомитах.

Крім того, 03 червня обласний осередок партії «Слуга народу» на Волині очолив народний депутат, член Комітету з питань антикорупційної політики Валерій Стернійчук.

23 червня новий голова осередку за участі народних депутатів Євгенії Кравчук, Андрія Задорожного провів брифінг обласної організації політичної партії, під час якого обговорювали питання адмінреформи, децентралізацію в області, кандидатів та підготовку до місцевих виборів, а також розбудову обласного осередку політичної партії «Слуга народу».

У Волинській обласній раді налічується 64 депутати. Голова облради – І.Вахович (ПП «УКРОП»), перший заступник – Ю.Поліщук (ВО «Свобода»), заступник – Р.Карпюк (обраний від ВО «Батьківщина»). В обласній раді створено фракції: ПП «УКРОП» (18 депутатів), ВО «Свобода» (7), ВО «Батьківщина» (9), ПП «Об’єднання «Самопоміч» (4), позафракційні (10), депутатська група «Патріоти Волині» (16). Сформовано 9 постійних депутатських комісій.

У Луцькій міській раді (42 депутати) створено такі фракції: ПП «УКРОП» (15 депутатів), «Солідарність» (4), «Об’єднання «Самопоміч» (4), ВО «Батьківщина» (4), ВО «Свобода» (5), «Народний Контроль» (3), позафракційні (7). Посада міського голови залишається вакантною з 3 лютого 2017 року.

У липні очікується помірна активність представників обласних осередків громадських об’єднань та політичних партій.

 1. Інформація про громадські організації області

В області зареєстровано близько 1 тисячі громадських об’єднань, більшість з них за спрямуванням: об’єднання ветеранів та інвалідів, освітні, фізкультурно-спортивні, культурно-виховні, правозахисні, професійні, молодіжні, дитячі, жіночі.

Активну участь у суспільно-політичному житті регіону відіграють такі громадські об’єднання як: обласна Організація ветеранів України; обласне Товариство політв’язнів та репресованих, Волинська обласна Організація Української спілки ветеранів Афганістану, обласне відділення Української спілки в’язнів-жертв нацизму, Братство ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура, обласне ветеранське громадсько-культурне товариство «Холмщина», Волинський обласний відділ Союзу українок, Громадська організація «Жінки Волині», регіональне відділення Українського союзу промисловців і підприємців, Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців, Волинська обласна Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Окремий напрямок складають громадські організації, які утворилися на хвилі Майдану та революційних подій, серед них: «Автомайдан Волинь», Громадське формування з охорони громадського порядку «Самооборона Волині», «Волинські патріоти», «Автомайдан України», «Дія».

Важливу роль у суспільно-політичному житті регіону відіграють об’єднання учасників і ветеранів АТО/ООС, волонтерів, зокрема «Спілка воїнів АТО Волині», «ВОО ветеранів АТО» та «Спілка воїнів АТО». У Луцьку діє Волинський обласний центр допомоги учасникам антитерористичної операції, який опікується проблемами ветеранів та учасників АТО, а також згуртовує довкола себе волонтерські громадські організації.

В обласній державній адміністрації створені і діють консультативно-дорадчі органи, метою яких є покращення взаємодії органів виконавчої влади з об’єднаннями громадян та політичними партіями, зокрема, Громадська рада при облдержадміністрації тощо.

19 травня, у зв’язку із закінченням повноважень діючої громадської ради, розпорядженням голови облдержадміністрації № 274 затверджено ініціативну групу з підготовки та проведення установчих зборів для обрання членів громадської ради. До 31 серпня триває прийом заявок від представників громадянського суспільства (станом на 1 липня зареєстровано лише 2 заявки – ГО «Союз інвалідів Чорнобиля Волині» та ВОГО «Патріоти Волині»).

Інформація про результати установчих зборів, діяльність консультативно-дорадчого органу, орієнтовний план проведення консультацій з громадськістю, який щорічно складається з урахуванням пропозицій громадської ради при обласній державній адміністрації, а також відомості про проведені консультації оприлюднюються на офіційному веб-сайті облдержадміністрації в рубриках «Громадська рада», «Консультації з громадськістю».

 1. Акції протестного характеру

Протестні настрої регіону у звітному періоді в основному торкались питань об’єднання існуючих ОТГ із містами та укрупнення районів; а також незгоди підприємців та працівників із діями місцевої влади щодо закриття Центрального ринку.

Зокрема, 02 червня близько 60-ти жителів Княгининівської ОТГ, представники громадської організації «КнягинАТО» провели мирне зібрання на центральній площі с.Княгининок через незгоду жителів із приєднанням громади до Луцька («У Княгининку люди вийшли на протест проти приєднання до Луцька», «Перший» канал соціальних новин).

04 червня мешканці с.Гута-Боровенська Камінь-Каширського району, Зарічанської сільської ради Володимир-Волинського району, сіл Княгининок та Забороль Луцького району влаштували повторну акцію протесту біля приміщення облдержадміністрації. З протестуючими зустрілись керівник відділу регіональної політики з питань децентралізації та заступник голови облдержадміністрації Анатолій Костик («Біля Волинської ОДА – протести чотирьох ОТГ проти приєднання до міст», «Волинь24»).

Також 17 та 30 червня мешканці Маневицького району (150-200 чоловік) влаштували акцію протесту через незгоду із приєднанням до Камінь-Каширського району. Мітингувальники перекривали трасу «Київ-Ковель-Ягодин», блокуючи рух автомобілів, із плакатами – «Маневиччани не підуть до Каменя». Активісти переконані, що їхній район може бути самостійною адміністративною одиницею. Зокрема, депутат районної ради Петро Зінчук в коментарі журналістам зазначив, що «носієм влади є народ, тому посадовці зобов’язані прислухатись до волинян».

05 червня у Луцьку біля приміщення Головного управління Національної поліції відбулась акція громадських активістів, представників обласної організації «Національний альянс» та «Основа майбутнього» з метою висловлення недовіри Міністру внутрішніх справ України А.Авакову та вимогою його відставки. Зібрання відбулось мирно, під контролем працівників поліції. Кількість учасників – близько 20 чоловік.

Крім того, 16 червня близько 50-ти активістів ГО «Волинська спілка ветеранів антитерористичної операції» на чолі з організатором Вадимом Ваврищуком спільно з представниками обласного осередку «Свобода» зібрались біля облдержадміністрації, вимагаючи зустрічі із головою облдержадміністрації Юрієм Погуляйком. Під час зустрічі із заступником голови Анатолієм Костиком мітингувальники в основному висловлювали незгоду із кадровими призначеннями голови облдержадміністрації; вимагали вирішити питання із лікуванням військових у воєнному госпіталі, його належне фінансування тощо. Згодом до активістів вийшов Юрій Погуляйко, після тривалої розмови сторони знайшли порозуміння, ряд окремих питань було вирішено.

17 червня у Нововолинську близько 50-ти працівників шахт «Нововолинська»  та «Бужанська»  провели протестну акцію через незгоду із призначенням нового в.о. генерального директора ДП «Волиньвугілля» Юрія Благути. За словами голови профспілки шахти №9 Тараса Біляка, працівники копалень проти того, аби підприємством керував посадовець, раніше звинувачений у хабарництві.

Також представники федерації профспілок Волинської області (50 чоловік) провели короткочасну акцію біля приміщення Волинської обласної ради, протестуючи проти дискримінаційних норм щодо працівників у законопроекті № 2681.

Крім того, близько 80 представників громадських організацій «Безпека Волині» та «Товариство інвалідів АТО Волині» організували мирну ходу вулицями Луцька та мітинг з використанням звукопідсилюючої апаратури біля приміщення Луцької міської ради через незгоду із діями місцевої влади щодо закриття Центрального ринку.

 1. Ситуація в обласній та районних (міських) радах

Протягом червня відбулись засідання виконавчого комітету, сесії Луцької, Нововолинської, Ковельської міських рад, а також Іваничівської, Рожищенської районних рад; а також колегії Маневицької, Старовижівської та Ратнівської райдержадміністрацій.

09 червня відбулось засідання сесії Луцької міської ради з питань формування комісій для призначення директорів загальноосвітніх закладів та надання дозволів на приватизацію.

10 червня на позачерговому засіданні виконавчого комітету Луцької міської ради депутати прийняли рішення звернутись до обласної комісії ТЕБ та НС щодо тимчасового призупинення транспортного сполучення з районами та населеними пунктами, де ситуація з зростанням кількості хворих на коронавірус критична, щоб не допустити масового розповсюдження коронавірусу по території усієї області та серйозного загострення ситуації.

17 червня відбулись дистанційні засідання виконавчого комітету Луцької міської ради та 83-ї сесії Луцької міської ради, під час якого депутати прийняли рішення «Про звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, депутатів Верховної Ради України: Палиці І.П., Констанкевич І.М., Гузя І.В., Івахіва С.П., Рубльова В.В., Стернійчука В.О. щодо логічного завершення реформи децентралізації». Зокрема, депутати Луцької міської ради вважають необхідним відхилити проект постанови, запропонований Кабінетом Міністрів України «Про створення та ліквідацію районів», а також проект постанови №3582 «Про призначення чергових виборів депутатів обласних, районних, міських, районних в містах, сільських, селищних, міських голів, старост села, селища у 2020 році» відправити їх на доопрацювання. Крім того, депутати підтримали зміни до бюджету Луцької міської територіальної громади на 2020 рік. Загалом у порядку денному 30 питань.

24 червня на сесії Луцької міської ради депутати обговорили заяву т.в.о. Міністра освіти і науки України щодо запровадження інструментів дистанційної освіти у школах з 1 вересня, та вирішили підготувати на наступну сесію звернення до Верховної Ради, КМУ та Президента України щодо недопущення цього.

 1. Діяльність народних депутатів України

У червні народний депутат Ігор Палиця в інтерв’ю ТРК «Аверс» наголосив, що на місцеві вибори волинські нардепи йдуть однією командою: «Ми – це Степан Івахів, Ірина Констанкевич, Ігор Гузь, Вячеслав Рубльов, я. В кожного є свій округ. Завдання партії – набрати 15% голосів мінімум за депутатів обласних рад по всій Україні. Ми повинні заявити про себе, що ми перспективна майбутня парламентська партія, і почати готуватися до перевиборів до Верховної Ради».

Крім того, Ігор Палиця дав інтерв’ю шеф-редакторці видання «Лівий берег» Соні Кошкіній. У ньому він розповів, чому створив та очолив нову партію «За майбутнє», майбутні вибори, про стосунки з І.Коломойським, ставлення до президента В.Зеленського та «іноземних агентів».

Народний депутат від Волині Ігор Гузь оголосив про наміри своєї команди брати участь у місцевих виборах та записав відеозвернення «Місту Нововолинську потрібні зміни» щодо необхідності змін у міській раді та виконавчому комітеті Нововолинська.

Народний депутат від Волині Ірина Констанкевич прокоментувала законопроект Президента України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань завершення 2019/2020 навчального року», який скасовує ЗНО: «Суспільство обурене тим, що на грані знищення опинилася одна з найуспішніших, найефективніших реформ, які відбулися в Україні за останні десятиліття – зовнішнє незалежне оцінювання учнів. Соціологічні опитування свідчать, що 98% людей – підтримують ЗНО. Цю реформу підтримують батьки, школярі, учителі, викладачі вищої школи. Хто ті 2 відсотки, які проти? Очевидно, це люди, які розуміють, що з’явився шанс відновити корупцію».

 1. Наявні та прогнозовані суспільно-політичні, соціально-економічні, гуманітарні та інші проблеми, зони суспільної напруги
 2. Релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини

Станом на 1 липня 2020 року релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини не змінилась. Зареєстровано статути 1651 релігійних організацій, що входять до 30 конфесій та інших релігійних напрямків, у тому числі статути 1603 релігійних громад, 19 – монастирів, 8 – духовних навчальних закладів, 8 – управлінь, 7 – місій, 3 – братства, 3 – центри. 12 релігійних громад діють без реєстрації статутів.

За авторитетом та ступенем впливу на населення пріоритетне становище, як і раніше, займає православ’я – 1123 (УПЦ – 590, УПЦ-КП – 293, ПЦУ – 223, УАПЦ – 16, незалежні православні релігійні громади – 1). Протестантських релігійних організацій – 398, католицьких – 58.

 1. Інформаційний простір

На Волині активно працюють інтернет-видання (більше 40 редакцій), друковані (29) та електронні ЗМІ. Усі активно висвітлюють роботу органів державної влади, суспільне та культурне життя області. Наразі найбільш поширеними інтернет-виданнями є «Волинь post», «Волинь24», «Волинські новини», «ВолиньUA», «Конкурент», «Перший канал соціальних новин» та мережа сайтів «Район.in.ua».

З друкованих видань – 6 мають статус всеукраїнських та обласних. Комунальні міські, районні та міськрайонні – 18 видань після процесу роздержавлення перейшли у приватну власність, ще 3 видання «Місто вечірнє» (місто Володимир-Волинський), «Новий погляд» (місто Любомль) та «Ковель сьогодні» (місто Ковель) – приватні видання. Наклад друкованих ЗМІ згідно із замовлення. Всі газети виходять українською мовою.

Активно працюють електронні ЗМІ. Так у телепросторі Волині функціонують 4 регіональних телеканали. А саме, ПАТ «НСТУ Волинська регіональна дирекція» ТВО Телебачення, ТРК «Аверс», 12 канал та ПП «Телерадіокомпанія «СФЕРА-ТВ». Також працюють регіональні радіокомпанії: Волинська регіональна дирекція НТКУ ТВО «Радіомовлення», радіо «Сід FM», ТзОВ «Радіо «Нова», КПТРК «Бурштиновий шлях» та Маневицьке районне проводове радіомовлення». Окрім того, на території області працюють власні кореспонденти всеукраїнських газет («Голос України», «Урядовий кур’єр»), центральних телеканалів («1+1», «СТБ», ТРК «Україна», «ICTV», «ZIK», «Інтер», «112» тощо).

Співпраця органів виконавчої влади та засобів масової інформації налагоджена та скоординована.

 1. Пропозиції для можливого реагування Глави держави та Офісу Президента України (зміст проблеми, прогнозна оцінка розвитку ситуації у разі відсутності реакції, пропозиції щодо вирішення із зазначенням відповідальних суб’єктів державної влади).

Пропозиції щодо можливого реагування Президента України чи Офісу Президента України у стратегічній перспективі відсутні.

 1. Анонс найважливіших подій наступного місяця, що можуть мати суспільний резонанс.

Важливих подій, що можуть мати суспільний резонанс не очікується.

 

Відділ з питань внутрішньої політики

облдержадміністрації