05 квітня 2020 року
останні оновлення: 23 червня 2020 року

березень

Щомісячна аналітична довідка про розвиток суспільно-політичної ситуації та актуальні питання в інших сферах життя Волинської області

(за березень 2020 року)

 

 1. Загальна оцінка суспільно-політичної ситуації та основних політичних процесів в регіоні

Протягом березня суспільно-політична ситуація у Волинській області характеризувалась помірним рівнем активності та перебувала на контролі.

Керівництвом облдержадміністрації проводились наради та зустрічі, що стосувались вирішення пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку та забезпечення стабільності в регіоні.

Відбулися нові кадрові призначення. Зокрема, представили нових заступників голови облдержадміністрації Леоніда Кирильчука та Анатолія Костика, а також голів райдержадміністрацій на Волині – Сергія Мишленика (Горохівська РДА), Аллу Гонтар (Ківерцівська РДА), Ігоря Оксенчука (Любомльської РДА), Миколу Смаля (Іваничівська РДА), Ольгу Черен (Турійська РДА).

02 березня у Луцьку голова Нацполіції України Ігор Клименко представив нового начальника Головного управління Національної поліції у Волинській області – Юрія Крошка.

24 березня виконувачем обов’язків начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Волинській області став Назарій Поліщук.

В області триває формування об’єднаних територіальних громад (ОТГ), проходять вибори до їхніх органів самоврядування. Станом на 01.04.2020 року сформовано 54 ОТГ, хоча згідно із Проєктом адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня області, запропонованого Мінрегіоном, на Волині планують створити три об’єднані райони та 44 ОТГ. Однак, за результатами численних консультацій обласна рада, облдержадміністрація та громади краю сформували пропозиції щодо утворення на Волині чотирьох районів.

 1. Інформація про осередки політичних партій

Загалом на Волині зареєстровано 253 обласні організації політичних партій.

Найбільш впливовими у регіоні є обласні організації «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», ПП «Національний Корпус». Представники цих партій беруть активну участь у суспільно-політичному житті краю, проводять публічні заходи та організовують інформаційні кампанії у засобах масової інформації, брали активну участь у виборах до ОТГ, президентських та парламентських виборах 2019 року.

У Волинській обласній раді налічується 64 депутати. Голова облради – І.Вахович (ПП «УКРОП»), перший заступник – Ю.Поліщук (ВО «Свобода»), заступник – Р.Карпюк (обраний від ВО «Батьківщина»). В обласній раді створено фракції: ПП «УКРОП» (18 депутатів), ВО «Свобода» (7), ВО «Батьківщина» (9), ПП «Об’єднання «Самопоміч» (4), позафракційні (10), депутатська група «Патріоти Волині» (16). Сформовано 9 постійних депутатських комісій.

У Луцькій міській раді (42 депутати) створено такі фракції: ПП «УКРОП» (15 депутатів), «Солідарність» (4), «Об’єднання «Самопоміч» (4), ВО «Батьківщина» (4), ВО «Свобода» (5), «Народний Контроль» (3), позафракційні (7). Посада міського голови залишається вакантною з 3 лютого 2017 року.

У квітні очікується помірна активність представників обласних осередків громадських об’єднань та політичних партій.

 1. Інформація про громадські організації області

В області зареєстровано близько 1 тисячі громадських об’єднань, більшість з них за спрямуванням: об’єднання ветеранів та інвалідів, освітні, фізкультурно-спортивні, культурно-виховні, правозахисні, професійні, молодіжні, дитячі, жіночі.

Активну участь у суспільно-політичному житті регіону відіграють такі громадські об’єднання як: обласна Організація ветеранів України; обласне Товариство політв’язнів та репресованих, Волинська обласна Організація Української спілки ветеранів Афганістану, обласне відділення Української спілки в’язнів-жертв нацизму, Братство ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура, обласне ветеранське громадсько-культурне товариство «Холмщина», Волинський обласний відділ Союзу українок, Громадська організація «Жінки Волині», регіональне відділення Українського союзу промисловців і підприємців, Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців, Волинська обласна Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Окремий напрямок складають громадські організації, які утворилися на хвилі Майдану та революційних подій, серед них: «Автомайдан Волинь», Громадське формування з охорони громадського порядку «Самооборона Волині», «Волинські патріоти», «Автомайдан України», «Дія».

Важливу роль у суспільно-політичному житті регіону відіграють об’єднання учасників і ветеранів АТО/ООС, волонтерів, зокрема «Спілка воїнів АТО Волині», «ВОО ветеранів АТО» та «Спілка воїнів АТО». У Луцьку діє Волинський обласний центр допомоги учасникам антитерористичної операції, який опікується проблемами ветеранів та учасників АТО, а також згуртовує довкола себе волонтерські громадські організації.

09-10 березня в області відбулись урочисті заходи з нагоди Дня пам’яті Т.Г. Шевченка, зокрема панахида та покладання квітів за участю обласного та міського керівництва, духовенства та представників громадських організацій.

11 березня відбулось спільне публічне звітування громадського сектору Волині 2020. Організатори та учасники – ГО «Волинський інститут права», ГО «Інсулін», «Творче об’єднання «Гармидер», ГО «Молодіжна платформа», ГО «Центр журналістських розслідувань «Сила правди», ГО «Розвиток мікрорайонів міста», ГО «Агенція міжнародної співпраці».

12 березня пройшли громадські слухання щодо будівництва підприємством «Кріогенсервіс» бази з виробництва кріогенних газів (с. Гірка Полонка). У ЗМІ та серед громадськості майбутнє виробництво «охрестили хімічним заводом», тож компанія ініціювала зустріч з громадою, аби пояснити, що насправді виробництво нешкідливе.

13 березня в обласному центрі відбулись урочисті заходи з нагоди Дня українського добровольця. Зокрема, громадська панахида, покладання квітів та хвилина мовчання біля пам’ятного фотостенду «Герої Небесної Сотні – Загинули за Єдність України» на Театральному майдані. Участь у заході взяли представники влади, а саме голова обласної ради Ірина Вахович, заступник голови облдержадміністрації Світлана Мишковець та секретар Луцької міської ради Григорій Пустовіт. Також С.Мишковець вручила почесні грамоти та подяки голови облдержадміністрації воїнам –добровольцям.

При обласній державній адміністрації діє Громадська рада, до якої входить 35 осіб. Розпорядженням голови облдержадміністрації від 27 липня 2018 року № 478 затверджено її склад. 23 липня 2019 року відбулось чергове засідання дорадчого органу, де зокрема, погодили зміни у складі та обрали нового голову Громадської ради, яким став Ігор Дильов - керівник ГО «Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Члени Громадської ради при облдержадміністрації працювали в чотирьох створених у її складі комісіях: з питань АТО/ООС, безпеки та діяльності правоохоронних органів; з питань транспорту, логістики та інфраструктури; з питань розвитку місцевого самоврядування, економіки та підприємництва; з гуманітарних питань.

 1. Акції протестного характеру

Аналізуючи протестні настрої регіону, варто зазначити, що вони протягом звітного періоду в основному торкались проблемних питань вугільної галузі на Волині, таких як застаріле обладнання копалень, заборгованість заробітної плати та бездіяльність місцевого керівництва шахт.

10 березня біля приміщення ДП «Волиньвугілля» (м.Нововолинськ) відбулась протестна акція працівників шахт № 9 та «Бужанська» з приводу виплати заробітної плати та відсутності хорошого обладнання. Організатори – незалежна профспілка шахтарів, кількість учасників – біля 50 осіб. Гірники зустрілись з т.в.о. генерального директора вугільного підприємства та вимагали від нього заяву на звільнення, (інформаційний портал «БУГ» Із викликами «Ганьба» у Нововолинську шахтарі протестують в ДП «Волиньвугілля»).

11 березня голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець повідомив на своїй сторінці у Фейсбук, що шахти «Бужанська» та «Нововолинська №9» ДП «Волиньвугілля» повністю відключені від енергопостачання, що призвело до відключення систем водовідведення та вентиляції.Заборгованість підприємства за електроенергію сягнула 170 млн грн. «Працівники шахти примусили написати заяви про звільнення керівників ДП та шахти «Бужанська», підписали звернення до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля через погіршення справ на вугільних підприємствах. Реакції з боку Міненерго немає», – зазначає М.Волинець.

12 березня через відключення електропостачання, копальні почало затоплювати підземними водами. Гірники зібрали підписи про оголошення недовіри керівнику ДП «Волиньвугілля» Володимиру Юрківу, загалом на акцію протесту вийшло понад 50 шахтарів.

16 березня у Нововолинську на трасі Р-15 працівники шахт (близько 60 осіб) влаштували акцію протесту, блокуючи рух транспорту. Основна вимога – отримати від Міністерства енергетики та захисту довкілля наказу про звільнення т.в.о. генерального директора ДП «Волиньвугілля» Володимира Юрківа та відновлення порушених прав шахтарів.

Окрім того, 12 березня делегація батьківського комітету учнів ЗОШ № 145 із села Грем’яче Ківерцівського району приїхала для зустрічі із депутатами обласної ради з приводу аварійного стану приміщення школи. Батьки зібрали 201 підпис під листом до депутатів з проханням посприяти вирішенню вкрай проблемної ситуації. Кількість учасників – близько 15 чоловік. «Трухляві балки можуть в будь-який момент обвалитися»: депутатів запросили в аварійну школу на Волині («ВолиньПост»).

Станом на 1 квітня факторів дестабілізації суспільно-політичної ситуації в області не зафіксовано. Інформація про акції протесту та чинники деструктивного характеру відсутня.

 1. Ситуація в обласній та районних (міських) радах

Протягом березня відбулись засідання виконавчих комітетів Луцької, Нововолинської, Ковельської, Ківерцівської міських рад, сесій Горохівської, Локачинської, Ратнівської, Ковельської, Любешівської, Турійської, Володимир-Волинської, Камінь-Каширської, Старовижівської районних рад, під час яких розглядали бюджетні, організаційні, господарські питання, а також прийняття обмежувальних норм задля недопущення поширення COVID-19 в області.

12 березня відбулось засідання 29-ї сесії Волинської обласної ради. Участь у роботі представницького органу місцевого самоврядування взяв голова облдержадміністрації Ю.Погуляйко. У сесійній залі зареєструвалися 56 депутатів. В порядку денному засідання розглянули 41 питання, зокрема, було прийнято ряд звернень до центральної влади: про звернення депутатів Волинської обласної ради до Президента України, Прем’єр-міністра України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; про звернення до Президента України і Голови Верховної Ради України щодо неприпустимості дискримінації громадян за майновим критерієм через встановлення надмірно високого розміру застави на місцевих виборах; про звернення депутатів Волинської обласної ради до Президента України, Прем’єр-міністра України та Голови Верховної Ради України щодо забезпечення процесу утворення та прийняття Єдиної національної програми з реформування земельних відносин.

16 березня під час позачергового засідання сесії Луцької міської ради було прийнято рішення про закриття на карантин закладів громадського харчування, ринків, закладів торгівлі, спортзалів та торгівельно-розважальних комплексів, крім продуктових магазинів, аптек та заправок.

20 березня відбулось засідання 30-ї сесії Волинської обласної ради. У сесійній залі зареєструвалися 44 депутати, усі присутні дотримувались правил карантину. Під час засідання депутати ухвалили зміни до обласного бюджету: 60 мільйонів гривень із обласної казни скерують на рахунки обласної лікарні, яка прийматиме хворих на коронавірус. Крім того, депутати затвердили проект рішення «Про звернення до голів районних рад, міських, селищних, сільських голів та голів об’єднаних територіальних громад Волинської області» з рекомендацією переглянути затверджені видатки місцевих бюджетів, в тому числі і капітальні видатки, а також передбачити передачу міжбюджетних трансфертів з місцевих бюджетів обласному бюджету – для забезпечення потреб обласних закладів охорони здоров’я, на які буде покладено основні функції з лікування інфікованих хворих.

26 березня під час засідання сесії Ковельської міської ради депутати одноголосно виступили проти створення Консультативної ради за участі бойовиків так званих «Л/ДНР». Про це написав у групі «Ковельська Свобода» в мережі Фейсбук голова фракції ВО «Свобода» в Ковельській міській раді Вадим Ткачук. «Закликаємо Вас, Президенте України Володимире Зеленський, публічно відмежуватися від цього «Рішення» та не допустити створення Консультативної ради за участі представників України та бойовиків так званих «Л/ДНР». А також припинити розгорнуту кампанію з демотивації ветеранського та волонтерського рухів, наступу на конституційні права громадян щодо свободи думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань», - йшлось у тексті звернення («Одноголосно: Ковельські депутати виступили проти державної зради та переговорів Зеленського з бойовиками «Л/ДНР», «Волинь.UA»).

Також на офіційному сайті фракції ВО «Свобода» у Волинській облраді було опубліковано заяву щодо недопустимості державної зради через створення Консультативної ради за участю представників ОРДЛО.

31 березня відбулось позачергове засідання сесії Турійської районної ради, під час якого було обрано нового голову – Сергія Власюка. С.Власюк, 1972 р.н., працює директором ЗОШ І-ІІІ ст., є депутатом Турійської районної ради від районної організації політичної партії УКРОП та помічником народного депутата України Вячеслава Рубльова.

Ківерцівська міська рада звернулася до президента України В.Зеленського та контролюючих органів через суттєве здорожчання продуктів харчування та товарів першої необхідності у період карантину. Лист-звернення за підписом першого заступника міського голови Ігоря Мисковця опублікували на сайті міськради. У зверненні, зокрема, йдеться про те, що Кабінет Міністрів України не виконує своїх повноважень щодо забезпечення контролю за цінами на лікарські засоби, товари медичного призначення та соціально значущі товари в умовах дії карантину. Тож міськрада просить президента та Антимонопольний комітет вжити заходів.

 1. Діяльність народних депутатів України

Під час позачергового засідання Верховної Ради 04 березня із парламентської трибуни виступив народний депутат Ігор Гузь (позапартійний), звертаючись до новопризначеного керівника уряду Дениса Шмигаля: «Представляю шахтарський округ, зокрема, й місто Нововолинськ, куди боявся приїхати кожен міністр вугільної галузі. Туди не приїхав попередник, туди не приїхав Насалик, Демчишин. Всі боялися говорити з шахтарями. Я дуже вас прошу, пане прем’єр міністр, одну з перших поїздок організуйте на Волинь. Треба зібрати усіх і чітко сказати, який план вашого уряду з приводу наших українських шахт».

05 березня в прямому ефірі телеканалу 1+1 народний депутат Ігор Палиця взяв участь в ток-шоу «Право на владу». В прямому ефірі гості студії обговорювали останні кадрові зміни в уряді та призначення нового глави.

18 березня народний депутат України Ірина Констанкевич (член депутатської групи «За майбутнє») з робочим візитом перебувала на Волині, зокрема у Камінь-Каширському районі, де відвідала заклади охорони здоров’я.

18 березня Ігор Палиця взяв участь у спільній нараді облдержадміністрації та обласної ради за участі головних лікарів обласних комунальних медичних підприємств, представниками бізнесу і фармацевтичної галузі області щодо вирішення проблемних питань з протидії коронавірусу. Захід транслювався в прямому ефірі ТРК «Аверс» у рамках проекту «Відкрита влада. Область». Зокрема, благодійний фонд народного депутата від Волині Ігоря Палиці «Тільки разом» виділить 20 мільйонів гривень на потреби медицини Волині у боротьбі з коронавірусом.

Народний депутат України Вячеслав Рубльов (ПП «Слуга народу») також перебував на Волині, зокрема 27 березня взяв участь у нараді, під час якої голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко представив новопризначених першого заступника, заступників голови облдержадміністрації, голів Горохівської, Ківерцівської, Любомльської райдержадміністрацій.

 1. Наявні та прогнозовані суспільно-політичні, соціально-економічні, гуманітарні та інші проблеми, зони суспільної напруги
 2. Релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини

В області станом на 1 квітня 2020 року релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини не змінилась. Зареєстровано статути 1651 релігійних організацій, що входять до 30 конфесій та інших релігійних напрямків, у тому числі статути 1603 релігійних громад, 19 – монастирів, 8 – духовних навчальних закладів, 8 – управлінь, 7 – місій, 3 – братства, 3 – центри. 12 релігійних громад діють без реєстрації статутів.

За авторитетом та ступенем впливу на населення пріоритетне становище, як і раніше, займає православ’я – 1123 (УПЦ – 590, УПЦ-КП – 293, ПЦУ – 223, УАПЦ – 16, незалежні православні релігійні громади – 1). Протестантських релігійних організацій – 402, католицьких – 58.

Варто відзначити, що 01 березня у селі Мишів Володимир-Волинського району у Свято-Миколаївському храмі відбулось перше архієрейське богослужіння громади у юрисдикції Православної церкви України, літургію очолив єпископ Матфей.

Загалом протягом березня неодноразово відбувались зібрання Волинської Ради Церков. Зважаючи на запровадження надзвичайної ситуації в області та задля недопущення поширення коронавірусної інфекції серед парафіян, представники релігійних громад з розумінням поставились до обмежувальних норм щодо проведення богослужінь на території ввірених їм храмів.

 1. Інформаційний простір

На Волині активно працюють інтернет-видання (більше 40 редакцій), друковані (26) та електронні ЗМІ. Усі активно висвітлюють роботу органів державної влади, суспільне та культурне життя області. Наразі найбільш поширеними інтернет-виданнями є «Волинь post», «Волинь24», «Волинські новини», «ВолиньUA», «Конкурент», «Перший канал соціальних новин» та мережа сайтів «Район.in.ua».

З друкованих видань – 6 мають статус всеукраїнських та обласних. Комунальні міські, районні та міськрайонні – 18 видань після процесу роздержавлення перейшли у приватну власність, ще 3 видання «Місто вечірнє» (місто Володимир-Волинський), «Новий погляд» (місто Любомль) та «Ковель сьогодні» (місто Ковель) – приватні видання. Наклад друкованих ЗМІ згідно із замовлення. Всі газети виходять українською мовою.

Активно працюють електронні ЗМІ. Так у телепросторі Волині функціонують 4 регіональних телеканали. А саме, ПАТ «НСТУ Волинська регіональна дирекція» ТВО Телебачення, ТРК «Аверс», 12 канал та ПП «Телерадіокомпанія «СФЕРА-ТВ». Також працюють регіональні радіокомпанії: Волинська регіональна дирекція НТКУ ТВО «Радіомовлення», радіо «Сід FM», ТзОВ «Радіо «Нова», КПТРК «Бурштиновий шлях» та Маневицьке районне проводове радіомовлення». Окрім того, на території області працюють власні кореспонденти всеукраїнських газет («Голос України», «Урядовий кур’єр»), центральних телеканалів («1+1», «СТБ», ТРК «Україна», «ICTV», «ZIK», «Інтер», «112» тощо).

Співпраця органів виконавчої влади та засобів масової інформації налагоджена та скоординована.

 1. Пропозиції для можливого реагування Глави держави та Офісу Президента України (зміст проблеми, прогнозна оцінка розвитку ситуації у разі відсутності реакції, пропозиції щодо вирішення із зазначенням відповідальних суб’єктів державної влади).

Пропозиції щодо можливого реагування Президента України чи Офісу Президента України у стратегічній перспективі відсутні.

 1. Анонс найважливіших подій наступного місяця, що можуть мати суспільний резонанс.

Важливих подій, що можуть мати суспільний резонанс не очікується.

 

 

Відділ з питань внутрішньої політики

облдержадміністрації