05 березня 2020 року
останні оновлення: 23 червня 2020 року

лютий

Щомісячна аналітична довідка про розвиток суспільно-політичної ситуації та актуальні питання в інших сферах життя Волинської області

(за лютий 2020 року)

 

  1. Загальна оцінка суспільно-політичної ситуації та основних політичних процесів в регіоні

Протягом лютого суспільно-політична ситуація у Волинській області характеризувалась помірним рівнем активності та перебувала на контролі.

Керівництвом облдержадміністрації проводились наради та зустрічі, що стосувались вирішення пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку та забезпечення стабільності в регіоні.

У лютому призначено заступницею голови Волинської обласної державної адміністрації призначено Тетяну Щербак.

В області триває формування об’єднаних територіальних громад (ОТГ), проходять вибори до їхніх органів самоврядування. Станом на 01.03.2020 року сформовано 54 ОТГ, хоча згідно із Проєктом адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня області, запропонованого Мінрегіоном, на Волині планують створити три об’єднані райони та 44 ОТГ. Однак, за результатами численних консультацій обласна рада, облдержадміністрація та громади краю сформували пропозиції щодо утворення на Волині чотирьох районів.

  1. Інформація про осередки політичних партій

Загалом на Волині зареєстровано 253 обласні організації політичних партій.

Найбільш впливовими у регіоні є обласні організації «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», ПП «Національний Корпус». Представники цих партій беруть активну участь у суспільно-політичному житті краю, проводять публічні заходи та організовують інформаційні кампанії у засобах масової інформації, брали активну участь у виборах до ОТГ, президентських та парламентських виборах 2019 року.

У Волинській обласній раді налічується 64 депутати. Голова облради – І.Вахович (ПП «УКРОП»), перший заступник – Ю.Поліщук (ВО «Свобода»), заступник – Р.Карпюк (обраний від ВО «Батьківщина»). В обласній раді створено фракції: ПП «УКРОП» (18 депутатів), ВО «Свобода» (7), ВО «Батьківщина» (9), ПП «Об’єднання «Самопоміч» (4), позафракційні (10), депутатська група «Патріоти Волині» (16). Сформовано 9 постійних депутатських комісій.

У Луцькій міській раді (42 депутати) створено такі фракції: ПП «УКРОП» (15 депутатів), «Солідарність» (4), «Об’єднання «Самопоміч» (4), ВО «Батьківщина» (4), ВО «Свобода» (5), «Народний Контроль» (3), позафракційні (7). Посада міського голови залишається вакантною з 3 лютого 2017 року.

У зв’язку з виходом зі складу фракції БПП «Солідарність» депутата Валентина Кошельника фракція припинила роботу. Під час минулого сесійного засідання, про складання повноважень очільника фракції заявив Володимир Бондар. Заяви про вихід з фракції подали: Юрій Гупало, Валентин Чернецький, Олег Бегаль, Володимир Гунчик, Володимир Дейна, Віктор Козак, Валерій Дунайчук, Віталій Заремба. Всі вони увійшли в новостворену депутатську групу «Патріоти Волині», а Валентин Кошельник - в об’єднання «Тільки разом» створеного навколо фракції «УКРОПу».

23 лютого голова ВО «Свобода» Олег Тягнибок, голова Волинської «Свободи» Анатолій Вітів, поклали квіти до пам’ятника Волинським Героям Небесної сотні та могили Героя Небесної сотні Василя Мойсея на Меморіалі слави у Луцьку. Голова ВО «Свобода» О.Тягнибок взяв участь у телепередачі «На часі гість» регіональної телекомпанії «Аверс», під час якої говорили про справи Майдану, евакуацію з Китаю, зміни уряду, медичну реформу та інше.

20 лютого під час сесійного засідання Шацької районної ради утворилася нова депутатська група «Патріоти Волині» до складу якої увійшли троє депутатів. «Патріоти Волині» Шацького району взаємодіятимуть з однойменною групою у Волинській обласній раді.

1 лютого в приміщені Центральної районної бібліотеки у райцентрі Локачі Волині, спілка ветеранів російсько-української війни та Локачинська районна організація ВО «Свобода», провела конференцію під час якої представили нового голову Оксану Поплавську

У березні очікується помірна активність представників обласних осередків громадських об’єднань та політичних партій.

  1. Інформація про громадські організації області

В області зареєстровано близько 1 тисячі громадських об’єднань, більшість з них за спрямуванням: об’єднання ветеранів та інвалідів, освітні, фізкультурно-спортивні, культурно-виховні, правозахисні, професійні, молодіжні, дитячі, жіночі.

Активну участь у суспільно-політичному житті регіону відіграють такі громадські об’єднання як: обласна Організація ветеранів України; обласне Товариство політв’язнів та репресованих, Волинська обласна Організація Української спілки ветеранів Афганістану, обласне відділення Української спілки в’язнів-жертв нацизму, Братство ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура, обласне ветеранське громадсько-культурне товариство «Холмщина», Волинський обласний відділ Союзу українок, Громадська організація «Жінки Волині», регіональне відділення Українського союзу промисловців і підприємців, Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців, Волинська обласна Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Окремий напрямок складають громадські організації, які утворилися на хвилі Майдану та революційних подій, серед них: «Автомайдан Волинь», Громадське формування з охорони громадського порядку «Самооборона Волині», «Волинські патріоти», «Автомайдан України», «Дія».

Важливу роль у суспільно-політичному житті регіону відіграють об’єднання учасників і ветеранів АТО/ООС, волонтерів, зокрема «Спілка воїнів АТО Волині», «ВОО ветеранів АТО» та «Спілка воїнів АТО». У Луцьку діє Волинський обласний центр допомоги учасникам антитерористичної операції, який опікується проблемами ветеранів та учасників АТО, а також згуртовує довкола себе волонтерські громадські організації.

20 лютого у Луцьку на Театральному майдані, біля пам’ятного фотостенду «Героїв Небесної Сотні – загинули за єдність України», відбулось віче, на якому згадали про «Революцію гідності» та події на Майдані 2014 року, які проходили на Волині та в Києві. На заході були присутні депутати міської ради від фракції ВО «Свобода», та представники від фракції «Народний контроль». Серед активу громадськості були представники «Самооборони майдану», Луцької організації ВО «Свобода», «Національний корпус», журналісти, екс-мер Богдан Шиба, Іван Мирка, представники інших організацій та громадські активісті (близько 70 осіб). Молодь тримала банер із надписом «Подвиг сотні – майбутнє нації».

03 лютого в приміщенні Волинської облдержадміністрації відбулась перша обласна конференція «Розумна взаємодія». Волинська область серед перших регіонів, яка бере участь у пілотній ініціативі «Розумна взаємодія» в рамках реалізації Національної стратегії розвитку громадянського суспільства на 2016 – 2020 роки. Дві волинські ОТГ, Дубечненська та Дубівська, є учасниками пілотного проєкту та розповідають про перші проміжні результати участі у проєкті. Організатори конференції – громадська організація «Молода громада» та Волинська облдержадміністрація.

При обласній державній адміністрації діє Громадська рада, до якої входить 35 осіб. Розпорядженням голови облдержадміністрації від 27 липня 2018 року № 478 затверджено її склад. 23 липня 2019 року відбулось чергове засідання дорадчого органу, де зокрема, погодили зміни у складі та обрали нового голову Громадської ради, яким став Ігор Дильов - керівник ГО «Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Члени Громадської ради при облдержадміністрації працювали в чотирьох створених у її складі комісіях: з питань АТО/ООС, безпеки та діяльності правоохоронних органів; з питань транспорту, логістики та інфраструктури; з питань розвитку місцевого самоврядування, економіки та підприємництва; з гуманітарних питань.

  1. Акції протестного характеру

Аналізуючи протестні настрої регіону, варто зазначити, що вони протягом звітного періоду в основному торкались проблемних питань Центрального ринку Луцька, об’єднання Зарічанської ОТГ з містом Володимир-Волинський, стану продажу землі, захисту прав на ведення підприємницької діяльності та інші.

25 лютого у Луцьку, біля приміщення Волинської філії ПАТ«НСТУ», відбулась акція протесту проти обмеження регіонального медійного простору. У акції взяли участь депутат Волинської ради та член політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Свобода» Олександр Пирожик, журналісти та представники громадських організацій.

24 лютого біля приміщення Волинської обласної ради відбулась акція протесту (15 осіб) за участі депутата Луцької міської ради П.Данильчука, активіста ГФ «Самооборона Волині» С.Рижкова з вимогою звільнення міністра внутрішніх справ А.Авакова. Гасло акції «Геть аваковірус!».

14 лютого у Луцьку під будівлю Головного управління національної поліції у Волинській області підприємці Центрального ринку (близько 30 осіб) організували акцію, на знак подяки поліцейським у зв’язку з забезпечення охорони громадського порядку на території Центрального ринку. Підприємці розгорнули плакати з написами «Поліція з народом», «Поліція = народ + порядок», «Вся надія на закон».

14 лютого під адмінбудівлею Луцької міської ради відбулась мирна протестна акція підприємців Центрального ринку (близько 60 осіб) з метою підтримки місцевих правоохоронних органів та протесту проти дій міської ради.

7 лютого біля приміщення Волинської обласної ради відбулась акція протесту підприємців Центрального ринку (80 осіб) з вимогою захистити права на ведення підприємницької діяльності. З учасниками акції зустрівся голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко.

6 лютого на в’їзді в місто Устилуг відбулась мирна акція протесту волинських фермерів (близько 50 осіб) спільно з представниками ВО «Свобода», активістами «Національного корпусу», комбатантського об’єднання ветеранів АТО «Легіон Свободи», проти прийняття депутатами Верховної Ради України у другому читанні законопроєкту про ринок землі сільськогосподарського призначення. Фермери перекривали дорогу по 20 хвилин пропускаючи автівки з дітьми та карети швидкої допомоги.

5 лютого підприємці Центрального ринку міста Луцьку (близько 350 осіб) заблокували вхід до Луцької міської ради та департаменту муніципальної варти м.Луцька, а також перекрили проїзд вулицею Богдана Хмельницького біля стін Луцької міської ради з вимогою відставки в.о. мера Луцька Григорія Пустовіта, термінового призначення позачергової сесії та скасувати рішення про примусовий демонтаж ринку. В ніч з 4 на 5 лютого на території Центрального ринку м.Луцька відбувся конфлікт (близько 800 осіб) під час демонтажу контейнерів (з перекриттям руху транспорту та сутичками). З учасниками акції зустрілись голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко та начальник ГУНП в області Петро Шпига.

1 лютого жителі села Заріччя перекривали дорогу поблизу села Новосілки (траса Володимир-Волинський – Нововолинськ) протестуючи проти об’єднання Зарічанської ОТГ з містом Володимир-Волинський.

Станом на 1 березня факторів дестабілізації суспільно-політичної ситуації в області не зафіксовано. Інформація про акції протесту та чинники деструктивного характеру відсутня.

  1. Ситуація в обласній та районних (міських) радах

Впродовж лютого відбулись засідання сесій обласної, Камінь-Каширської, Маневицької районних та Луцької, Ковельської, Нововолинської міських рад, під час яких розглядали бюджетні, організаційні, господарські та інші питання.

12 лютого відбулось засідання 28 сесії Волинської обласної ради. Участь у роботі представницького органу місцевого самоврядування взяв заступник голови облдержадміністрації Олександр Троханенко. У сесійній залі зареєструвалися 50 депутатів. В порядку денному засідання розглянули 40 питань, зокрема, підтримали питання: про звернення депутатів Волинської обласної ради до Президента України В.Зеленського щодо забезпечення безперешкодного доступу жителів прикордонних районів за лінію прикордонних інженерних споруджень; про звернення до голови Верховної Ради України та Прем’єр-міністра України щодо недоцільності передачі функцій епідеміологічного нагляду на місцеві бюджети; про Звернення депутатів Волинської обласної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України щодо фінансування госпіталів ветеранів війни; про Звернення депутатів Волинської обласної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України та Національної служби здоров’я України щодо фінансування протитуберкульозних закладів.

6 лютого відбулося засідання 49 позачергової сесії Маневицької районної ради на розгляд якої було внесено та підтримано 3 питання: про Звернення Маневицької районної ради до Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України, Національної служби здоров’я України, народного депутата України Констанкевич І.М., Волинської обласної державної адміністрації, Волинської обласної ради та управління охорони здоров’я Волинської обласної державної адміністрації щодо включення КП «Маневицька центральна районна лікарня» до переліку опорних закладів охорони здоров’я Волинської області та інші питання.

  1. Діяльність народних депутатів України

Народна депутатка України Ірина Констанкевич (член депутатської групи «За майбутнє») з робочим візитом перебувала на Волині, зокрема, 25 лютого у Східноєвропейському університеті ім. Лесі Українки долучилась до круглого столу «Волинська освітня традиція та університет Лесі Українки: назва, стратегія діяльності» під час якого обговорили повернення закладу вищої освіти попередньої назви. 25 лютого взяла участь у святкуванні з нагоди 149-ї річниці з дня народження Лесі Українки на Театральному майдані м. Луцька, зокрема, у літературно-мистецькій година та покладанні квітів. 24 лютого у Молодіжному центрі Волині, в рамках проєкту «Доступно про парламентаризм», що реалізується громадською організацією «Волинська правнича школа» в межах Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», провела зустріч з молоддю під час якої говорили про молодіжну політику, сімейні інституції, креативні індустрії, освіту, національні об’єднуючі фактори, про мотивацію до участі в управлінських процесах.

10 лютого народний депутат України Ігор Гузь (позапартійний) працював в окрузі № 19, а саме оглянув оновлений фасад загальноосвітньої школи № 2 у Нововолинську Волинської області. На виконання частини цих робіт з державного бюджету було спрямовано 1 000 000 гривень з субвенції на соціально-економічний розвиток регіону.

Народний депутат України Вячеслав Рубльов (ПП «Слуга народу») у лютому перебував на Волині, зокрема, 15 лютого долучився до заходів до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 31-ї річниці виведення військ з Республіки Афганістан, а саме: відвідав концерт у Волинському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені Тараса Шевченка, взяв участь у покладанні квітів до пам’ятного фотостенду «Герої Небесної Сотні - Загинули за єдність України».

  1. Наявні та прогнозовані суспільно-політичні, соціально-економічні, гуманітарні та інші проблеми, зони суспільної напруги
  2. Релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини

В області станом на 1 березня 2020 року релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини не змінилась. Зареєстровано статути 1651 релігійних організацій, що входять до 30 конфесій та інших релігійних напрямків, у тому числі статути 1603 релігійних громад, 19 – монастирів, 8 – духовних навчальних закладів, 8 – управлінь, 7 – місій, 3 – братства, 3 – центри. 12 релігійних громад діють без реєстрації статутів.

За авторитетом та ступенем впливу на населення пріоритетне становище, як і раніше, займає православ’я – 1123 (УПЦ – 590, УПЦ-КП – 293, ПЦУ – 223, УАПЦ – 16, незалежні православні релігійні громади – 1). Протестантських релігійних організацій – 398, католицьких – 58.

  1. Інформаційний простір

На Волині активно працюють інтернет-видання (більше 40 редакцій), друковані (26) та електронні ЗМІ. Усі активно висвітлюють роботу органів державної влади, суспільне та культурне життя області. Наразі найбільш поширеними інтернет-виданнями є «Волинь post», «Волинь24», Волинські новини», «Перший канал соціальних новин» та мережа сайтів «Район.in.ua».

З друкованих видань – 6 мають статус всеукраїнських та обласних. Комунальні міські, районні та міськрайонні – 18 видань після процесу роздержавлення перейшли у приватну власність, ще 3 видання «Місто вечірнє» (місто Володимир-Волинський), «Новий погляд» (місто Любомль) та «Ковель сьогодні» (місто Ковель) – приватні видання. Наклад друкованих ЗМІ згідно із замовлення. Всі газети виходять українською мовою.

Активно працюють електронні ЗМІ. Так у телепросторі Волині функціонують 4 регіональних телеканали. А саме, ПАТ «НСТУ Волинська регіональна дирекція» ТВО Телебачення, ТРК «Аверс», 12 канал та ПП «Телерадіокомпанія «СФЕРА-ТВ». Також працюють регіональні радіокомпанії: Волинська регіональна дирекція НТКУ ТВО «Радіомовлення», радіо «Сід FM», ТзОВ «Радіо «Нова», КПТРК «Бурштиновий шлях» та Маневицьке районне проводове радіомовлення». Окрім того, на території області працюють власні кореспонденти всеукраїнських газет («Голос України», «Урядовий кур’єр»), центральних телеканалів («1+1», «СТБ», ТРК «Україна», «ICTV», «ZIK», «Інтер», «112» тощо).

Співпраця органів виконавчої влади та засобів масової інформації налагоджена та скоординована.

  1. Пропозиції для можливого реагування Глави держави та Офісу Президента України (зміст проблеми, прогнозна оцінка розвитку ситуації у разі відсутності реакції, пропозиції щодо вирішення із зазначенням відповідальних суб’єктів державної влади).

Пропозиції щодо можливого реагування Президента України чи Офісу Президента України у стратегічній перспективі відсутні.

  1. Анонс найважливіших подій наступного місяця, що можуть мати суспільний резонанс.

Важливих подій, що можуть мати суспільний резонанс не очікується.

 

Відділ з питань внутрішньої політики

облдержадміністрації