05 лютого 2020 року
останні оновлення: 23 червня 2020 року

січень

Щомісячна аналітична довідка про розвиток суспільно-політичної ситуації та актуальні питання в інших сферах життя Волинської області

(за січень 2020 року)

 

 1. Загальна оцінка суспільно-політичної ситуації та основних політичних процесів в регіоні

Протягом грудня суспільно-політична ситуація у Волинській області характеризувалась помірним рівнем активності та перебувала на контролі.

Керівництвом облдержадміністрації проводились наради та зустрічі, що стосувались вирішення пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку та забезпечення стабільності в регіоні.

У січні призначено заступником голови Волинської обласної державної адміністрації Олександра Васильовича Троханенка.

В області триває формування об’єднаних територіальних громад (ОТГ), проходять вибори до їхніх органів самоврядування. Станом на 01.02.2020 року сформовано 54 ОТГ, хоча згідно із Проєктом адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня області, запропонованого Мінрегіоном, на Волині планують створити три об’єднані райони та 44 ОТГ. Однак, за результатами численних консультацій обласна рада, облдержадміністрація та громади краю сформували пропозиції щодо утворення на Волині чотирьох районів.

 1. Інформація про осередки політичних партій

Загалом на Волині зареєстровано 253 обласні організації політичних партій.

Найбільш впливовими у регіоні є обласні організації «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», ПП «Європейська солідарність», ПП «Національний Корпус». Представники цих партій беруть активну участь у суспільно-політичному житті краю, проводять публічні заходи та організовують інформаційні кампанії у засобах масової інформації, беруть активну участь у виборах до ОТГ, президентських та парламентських виборах 2019 року.

У Волинській обласній раді налічується 64 депутати. Голова облради – І.Вахович (ПП «УКРОП»), перший заступник – Ю.Поліщук (ВО «Свобода»), заступник – Р.Карпюк (обраний від ВО «Батьківщина»). В обласній раді створено фракції: ПП «УКРОП» (18 депутатів), ВО «Свобода» (7), «Солідарність» (6), ВО «Батьківщина» (9), ПП «Об’єднання «Самопоміч» (4), позафракційні (10), депутатська група «Патріоти Волині» (10). Сформовано 9 постійних депутатських комісій.

У Луцькій міській раді (42 депутати) створено такі фракції: ПП «УКРОП» (15 депутатів), «Солідарність» (4), «Об’єднання «Самопоміч» (4), ВО «Батьківщина» (4), ВО «Свобода» (5), «Народний Контроль» (3), позафракційні (7). Посада міського голови залишається вакантною з 3 лютого 2017 року.

14 січня відбулась звітно-виборна конференція Ратнівської районної організації ВО «Батьківщина». На порядок денний були винесені питання: звіт голови та бюро Ратнівської районної організації ВО «Батьківщина» за звітний період; звіт голови контрольно-ревізійної комісії за звітний період; вибори голови Ратнівської районної організації ВО «Батьківщина»; вибори бюро Ратнівської районної організації ВО «Батьківщина»;  вибори контрольно-ревізійної комісії; вибори делегатів на конференцію обласної партійної організації; визначення уповноваженої особи для здійснення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що міститься в Єдиному державному реєстрі. Головою Ратнівської районної організації ВО «Батьківщина» на наступний період обрано чинного керівника організації Віталія Бірука. Результат голосування- одноголосно.

1 січня у Луцьку на площі Героїв Майдану біля місця спорудження пам’ятника Степанові Бандері відбулось вшанування молитвою та громадським віче 111-ї річниці від дня народження Провідника ОУН Степана Бандери. До заходу долучились заступник голови Волинського об’єднання «Свобода», депутат Волинської обласної ради Олександр Пирожик, представники комбатантського об’єднання «Легіон Свободи» та міського комітету ВО «Свобода». Присутні поклали квіти до підніжжя майбутнього монументу, хвилиною мовчання вшанували пам’ять українських Героїв.

У лютому очікується помірна активність представників обласних осередків громадських об’єднань та політичних партій.

 1. Інформація про громадські організації області

В області зареєстровано близько 1 тисячі громадських об’єднань, більшість з них за спрямуванням: об’єднання ветеранів та інвалідів, освітні, фізкультурно-спортивні, культурно-виховні, правозахисні, професійні, молодіжні, дитячі, жіночі.

Активну участь у суспільно-політичному житті регіону відіграють такі громадські об’єднання як: обласна Організація ветеранів України; обласне Товариство політв’язнів та репресованих, Волинська обласна Організація Української спілки ветеранів Афганістану, обласне відділення Української спілки в’язнів-жертв нацизму, Братство ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура, обласне ветеранське громадсько-культурне товариство «Холмщина», Волинський обласний відділ Союзу українок, Громадська організація «Жінки Волині», регіональне відділення Українського союзу промисловців і підприємців, Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців, Волинська обласна Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Окремий напрямок складають громадські організації, які утворилися на хвилі Майдану та революційних подій, серед них: «Автомайдан Волинь», Громадське формування з охорони громадського порядку «Самооборона Волині», «Волинські патріоти», «Автомайдан України», «Дія».

Важливу роль у суспільно-політичному житті регіону відіграють об’єднання учасників і ветеранів АТО/ООС, волонтерів, зокрема «Спілка воїнів АТО Волині», «ВОО ветеранів АТО» та «Спілка воїнів АТО». У Луцьку діє Волинський обласний центр допомоги учасникам антитерористичної операції, який опікується проблемами ветеранів та учасників АТО, а також згуртовує довкола себе волонтерські громадські організації.

6 січня у Луцьку вшанували пам’ять генерал-хорунжого Армії УНР Олекси Алмазова, зокрема, відбулась щорічна поминальна панахида за участі священника церкви Холмської Божої Матері (ПЦУ), депутатів Луцької міської ради від ВО «Свобода», представників «Легіону Свободи» та волинського осередку ВГО «Сокіл», а також небайдужі лучани.

При обласній державній адміністрації діє Громадська рада, до якої входить 35 осіб. Розпорядженням голови облдержадміністрації від 27 липня 2018 року № 478 затверджено її склад. 23 липня 2019 року відбулось чергове засідання дорадчого органу, де зокрема, погодили зміни у складі та обрали нового голову Громадської ради, яким став Ігор Дильов - керівник ГО «Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Члени Громадської ради при облдержадміністрації працювали в чотирьох створених у її складі комісіях: з питань АТО/ООС, безпеки та діяльності правоохоронних органів; з питань транспорту, логістики та інфраструктури; з питань розвитку місцевого самоврядування, економіки та підприємництва; з гуманітарних питань.

31 січня було заплановано засідання громадської ради при Волинській обласній державній адміністрації, однак засідання не відбулось через відсутність кворуму.

 1. Акції протестного характеру

Аналізуючи протестні настрої регіону, варто зазначити, що вони протягом звітного періоду в основному торкались проблемних питань Центрального ринку Луцька, стану продажу землі, законопроекту №2708 «Про працю» та інші.

30 січня в Луцьку у готелі «Профспілковий» відбулось волинське профспілкове віче за участі близько 200 учасників з усієї Волині під час якого вирішили: підтримати Резолюцію Волинського профспілкового віче від 30 січня 2020 року на захист трудових і соціально-економічних прав людини праці; схвалити звернення учасників Волинського профспілкового віче:

- до обласних органів влади, місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, голів ОТГ, об’єднання організацій роботодавців щодо підтримки позиції профспілок стосовно поданих законодавчих ініціатив Уряду;

-до Прем’єр-міністра України Гончарука О.В. щодо відкликання Урядом законопроекту №2708 «Про працю» та відставки міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофія Милованова;

-до голови Верховної Ради Разумкова Д.О. щодо відкликання законопроєкту №2681 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань діяльності професійних спілок» та щодо негайного відкликання з посади голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галини Третьякової.

14 січня близько сотні учасників акції протесту, серед яких представники асоціації фермерів Волині (переважно з Турійського, Любомльського, Рожищенського, Володимир-Волинського районів) та Волинської обласної організації ВО «Свобода», учасники АТО, громадські активісти, а також представники Національного Корпусу, блокували трасу на 503-му кілометрі у селі Старовойтово Любомльського району з вимогою відкликати законопроєкт про продаж землі.

Станом на 1 лютого факторів дестабілізації суспільно-політичної ситуації в області не зафіксовано. Інформація про акції протесту та чинники деструктивного характеру відсутня.

 1. Ситуація в обласній та районних (міських) радах

Впродовж грудня відбувалась сесія місцевої ради, під час якої розглядали бюджетні, організаційні, господарські та земельні питання.

29 січня відбулось засідання 69-ї сесії Луцької міської ради на якому було розглянуто 105 питань.

 

 

 1. Діяльність народних депутатів України

Народна депутатка України Ірина Констанкевич (член депутатської групи «За майбутнє») з робочим візитом перебувала на Волині, зокрема, разом із головою облдержадміністрації Юрієм Погуляйко обговорили проблему обміління озера Світязь, ініціювала зустріч із керівниками волинських засобів масової інформації для обговорення важливості ухвалення проєкту закону№2693 «Про медіа» та проаналізувати його позитивні та негативні сторони, завітала на урочистий захід у Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки міста Луцька з нагоди офіційного представлення нового ректора.

У січні народний депутат України Ігор Гузь працював в об’єднаних громадах свого округу, зокрема, зустрівся з активом та головами майже усіх ОТГ Прибужжя, поспілкувався щодо подальшої перспективи розвитку регіону, відвідав КП «Володимир-Волинське територіальне медичне об’єднання» у якому відбулась презентація відділення гемодіалізу. У залі засідань Любомльської міської ради провів зустріч з мешканцями міста, на якій обговорювали продовження процесу децентралізації та обговорювалась проблематика громади. Представники громадськості підняли питання відсутності у місті скрапленого газу, яке виникло по причині неврегульованості у проведенні спеціалізованих аукціонів та збитковості діяльності з реалізації «блакитного палива». В результаті було прийнято спільне рішення звернутися з клопотанням до АТ «Волиньгаз» з проханням про сприяння у відновленні реалізації скрапленого газу для населення.

Народний депутат України Вячеслав Рубльов (ПП «Слуга народу») у січні перебував на Волині, зокрема, відвідав Луцький геріатричний пансіонат та вручив подарунки мешканцям пансіонату, з робочим візитом завітав у Горохівський інтернат, де зустрівся з колективом та вислухав проблемні питання установи. 10 січня з ініціативи Волинського регіонального відділення Асоціації міст України, разом із головою обласної ради Іриною Вахович, взяв участь у засіданні круглого столу, в ході якого обговорили проєкт Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» №2598, внесений до Верховної Ради України Президентом 27 грудня 2019 року.

 

 1. Наявні та прогнозовані суспільно-політичні, соціально-економічні, гуманітарні та інші проблеми, зони суспільної напруги

 

 1. Релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини

В області станом на 1 лютого 2020 року релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини не змінилась. Зареєстровано статути 1651 релігійних організацій, що входять до 30 конфесій та інших релігійних напрямків, у тому числі статути 1603 релігійних громад, 19 – монастирів, 8 – духовних навчальних закладів, 8 – управлінь, 7 – місій, 3 – братства, 3 – центри. 12 релігійних громад діють без реєстрації статутів.

За авторитетом та ступенем впливу на населення пріоритетне становище, як і раніше, займає православ’я – 1123 (УПЦ – 590, УПЦ-КП – 293, ПЦУ – 223, УАПЦ – 16, незалежні православні релігійні громади – 1). Протестантських релігійних організацій – 398, католицьких – 58.

 1. Інформаційний простір

На Волині активно працюють інтернет-видання (більше 40 редакцій), друковані (26) та електронні ЗМІ. Усі активно висвітлюють роботу органів державної влади, суспільне та культурне життя області. Наразі найбільш поширеними інтернет-виданнями є «Волинь post», «Волинь24», Волинські новини», «Перший канал соціальних новин» та мережа сайтів «Район.in.ua».

З друкованих видань – 6 мають статус всеукраїнських та обласних. Комунальні міські, районні та міськрайонні – 18 видань після процесу роздержавлення перейшли у приватну власність, ще 3 видання «Місто вечірнє» (місто Володимир-Волинський), «Новий погляд» (місто Любомль) та «Ковель сьогодні» (місто Ковель) – приватні видання. Наклад друкованих ЗМІ згідно із замовлення. Всі газети виходять українською мовою.

Активно працюють електронні ЗМІ. Так у телепросторі Волині функціонують 4 регіональних телеканали. А саме, ПАТ «НСТУ Волинська регіональна дирекція» ТВО Телебачення, ТРК «Аверс», 12 канал та ПП «Телерадіокомпанія «СФЕРА-ТВ». Також працюють регіональні радіокомпанії: Волинська регіональна дирекція НТКУ ТВО «Радіомовлення», радіо «Сід FM», ТзОВ «Радіо «Нова», КПТРК «Бурштиновий шлях» та Маневицьке районне проводове радіомовлення». Окрім того, на території області працюють власні кореспонденти всеукраїнських газет («Голос України», «Урядовий кур’єр»), центральних телеканалів («1+1», «СТБ», ТРК «Україна», «ICTV», «ZIK», «Інтер», «112» тощо).

Співпраця органів виконавчої влади та засобів масової інформації налагоджена та скоординована.

 

 1. Пропозиції для можливого реагування Глави держави та Офісу Президента України (зміст проблеми, прогнозна оцінка розвитку ситуації у разі відсутності реакції, пропозиції щодо вирішення із зазначенням відповідальних суб’єктів державної влади).

Пропозиції щодо можливого реагування Президента України чи Офісу Президента України у стратегічній перспективі відсутні.

 

 1. Анонс найважливіших подій наступного місяця, що можуть мати суспільний резонанс.

Важливих подій, що можуть мати суспільний резонанс не очікується.

 

Відділ з питань внутрішньої політики

облдержадміністрації