05 травня 2020 року
останні оновлення: 23 червня 2020 року

квітень

Щомісячна аналітична довідка про розвиток суспільно-політичної ситуації та актуальні питання в інших сферах життя Волинської області

(за квітень 2020 року)

 

 1. Загальна оцінка суспільно-політичної ситуації та основних політичних процесів в регіоні

Протягом квітня суспільно-політична ситуація у Волинській області характеризувалась помірним рівнем активності та перебувала на контролі.

Керівництвом облдержадміністрації проводились наради та зустрічі, що стосувались вирішення пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку та особливо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19.

У квітні в області було введено режим максимального обмеження пересування. Зокрема, щовихідних волинянам було рекомендовано не виходити з дому без потреби та придбати необхідні продукти та ліки заздалегідь. Додаткові обмежувальні заходи прийняли, враховуючи епідемічну ситуацію, яка складалась у регіоні, на засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, що відбулась під керівництвом голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка 09 квітня. Відповідне звернення голови облдержадміністрації до громадян було розміщено на офіційному сайті облдержадміністрації та у соціальній мережі Фейсбук, а також поширене провідними ЗМІ області.

Відбулись нові кадрові призначення. Головою Старовижівської райдержадміністрації призначено Максима Приймачука (кандидат по 23-му виборчому округу в парламент від партії «Слуга народу» та засновник житлово-будівельного кооперативу «Рать» і ТОВ «ДП Комфордбуд»). Рожищенську райдержадміністрацію очолив Сергій Шкода  (депутат Луцької міської ради, політична партія «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», з 2018 року – радник першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Луцької міської ради Григорія Недопада); Ратнівську райдержадміністрацію очолив Володимир Рудик (колишній військовий прокурор, член ГО «Спілка ветеранів військової прокуратури Західного регіону України»); разом з тим Тараса Яковлева було звільнено з посади голови Луцької районної державної адміністрації.

В області триває формування об’єднаних територіальних громад (ОТГ), проходять вибори до їхніх органів самоврядування. Станом на 01.04.2020 року сформовано 54 ОТГ, хоча згідно із Проєктом адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня області, запропонованого Мінрегіоном, на Волині планують створити три об’єднані райони та 44 ОТГ. Однак, за результатами численних консультацій обласна рада, облдержадміністрація та громади краю сформували пропозиції щодо утворення на Волині чотирьох районів.

 1. Інформація про осередки політичних партій

Загалом на Волині зареєстровано 253 обласні організації політичних партій.

Найбільш впливовими у регіоні є обласні організації «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», ПП «Національний Корпус». Представники цих партій беруть активну участь у суспільно-політичному житті краю, проводять публічні заходи та організовують інформаційні кампанії у засобах масової інформації, брали активну участь у виборах до ОТГ, президентських та парламентських виборах 2019 року.

У Волинській обласній раді налічується 64 депутати. Голова облради – І.Вахович (ПП «УКРОП»), перший заступник – Ю.Поліщук (ВО «Свобода»), заступник – Р.Карпюк (обраний від ВО «Батьківщина»). В обласній раді створено фракції: ПП «УКРОП» (18 депутатів), ВО «Свобода» (7), ВО «Батьківщина» (9), ПП «Об’єднання «Самопоміч» (4), позафракційні (10), депутатська група «Патріоти Волині» (16). Сформовано 9 постійних депутатських комісій.

У Луцькій міській раді (42 депутати) створено такі фракції: ПП «УКРОП» (15 депутатів), «Солідарність» (4), «Об’єднання «Самопоміч» (4), ВО «Батьківщина» (4), ВО «Свобода» (5), «Народний Контроль» (3), позафракційні (7). Посада міського голови залишається вакантною з 3 лютого 2017 року.

У травні очікується помірна активність представників обласних осередків громадських об’єднань та політичних партій.

 1. Інформація про громадські організації області

В області зареєстровано близько 1 тисячі громадських об’єднань, більшість з них за спрямуванням: об’єднання ветеранів та інвалідів, освітні, фізкультурно-спортивні, культурно-виховні, правозахисні, професійні, молодіжні, дитячі, жіночі.

Активну участь у суспільно-політичному житті регіону відіграють такі громадські об’єднання як: обласна Організація ветеранів України; обласне Товариство політв’язнів та репресованих, Волинська обласна Організація Української спілки ветеранів Афганістану, обласне відділення Української спілки в’язнів-жертв нацизму, Братство ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура, обласне ветеранське громадсько-культурне товариство «Холмщина», Волинський обласний відділ Союзу українок, Громадська організація «Жінки Волині», регіональне відділення Українського союзу промисловців і підприємців, Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців, Волинська обласна Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Окремий напрямок складають громадські організації, які утворилися на хвилі Майдану та революційних подій, серед них: «Автомайдан Волинь», Громадське формування з охорони громадського порядку «Самооборона Волині», «Волинські патріоти», «Автомайдан України», «Дія».

Важливу роль у суспільно-політичному житті регіону відіграють об’єднання учасників і ветеранів АТО/ООС, волонтерів, зокрема «Спілка воїнів АТО Волині», «ВОО ветеранів АТО» та «Спілка воїнів АТО». У Луцьку діє Волинський обласний центр допомоги учасникам антитерористичної операції, який опікується проблемами ветеранів та учасників АТО, а також згуртовує довкола себе волонтерські громадські організації.

При обласній державній адміністрації діє Громадська рада, до якої входить 35 осіб. Розпорядженням голови облдержадміністрації від 27 липня 2018 року № 478 затверджено її склад, голова ГР Ігор Дильов – керівник ГО «Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Члени Громадської ради при облдержадміністрації працюють в чотирьох створених у її складі комісіях: з питань АТО/ООС, безпеки та діяльності правоохоронних органів; з питань транспорту, логістики та інфраструктури; з питань розвитку місцевого самоврядування, економіки та підприємництва; з гуманітарних питань.

 1. Акції протестного характеру

Аналізуючи протестні настрої регіону варто зазначити, що протягом звітного періоду вони стосувались карантинних обмежень діяльності малого та середнього бізнесу, а також обмежувальних заходів щодо переміщень громадян та вимушеної обсервації.

14 квітня на міжнародному пункті пропуску «Ягодин» перевізники, невдоволені введенням обов’язкової обсервації новоприбулих громадян, влаштували перекриття руху митниці. Вимога – дозволити людям, які в'їжджають в Україну, піти на самоізоляцію, а не на примусову обсервацію. Щодо громадян, які відмовились від обсервації, були складені адміністративні протоколи.

15 квітня голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко з робочою поїздкою перебував на українсько-польському кордоні, а саме в пункті пропуску «Ягодин», через який громадяни повертаються з-за кордону до України. Через умови обов’язкової обсервації продовжували виникати конфлікти. Голова облдержадміністрації напряму спілкувався із прикордонниками, поліцією та безпосередньо із людьми, аби переконати їх, що такі заходи – вимушений крок задля безпеки та збереження здоров’я жителів області.

Крім того, 28 квітня на території Володимир-Волинського госпрозрахункового ринку відбулась зустріч підприємців з керівником ринку та представниками влади. Підприємці наголошували, що  з оголошенням карантину вони повністю припинили свою діяльність і   не мають чим платити за  оренду торгових площ на ринку. Перший заступник міського голови Ярослав Матвійчук повідомив, що 27 квітня міський голова Володимира-Волинського Петро Саганюк звернувся до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням дозволити працювати ринкам (всіх типів) та бізнесу, а також послабити під час карантину умови його ведення. За результатами спільних переговорів було досягнуто домовленості про зменшення на 20% розміру  плати за орендну торгових площ на госпрозрахунковому  ринку на період дії карантину.

29 квітня у Нововолинську відбувся автопробіг підприємців (32 автомобілі) з вимогою надання дозволу на роботу ринків, захисту малого та середнього бізнесу в умовах карантину.

Станом на 1 травня конфліктним залишається питання відкриття міських ринків в області, підприємці яких влаштовують акції протесту.

 1. Ситуація в обласній та районних (міських) радах

Протягом квітня відбулись засідання виконавчих комітетів Луцької, Нововолинської, Ковельської міських рад; сесій Ковельської, Рожищенської, Старовижівської районних рад. Зокрема, під час засідання сесії Любешівської селищної ради було прийнято рішення про встановлення єдиного податку на території об’єднаної територіальної громади на 2020 рік.

02 квітня на позачерговому засіданні виконавчого комітету Луцької міської ради прийняті зміни до бюджету, заборона групових прогулянок у парках та скверах під час карантину, правила поховання покійних, інфікованих COVID-19 та інші.

08 квітня прийнято рішення подальшу роботу сесії Луцької міської ради перевести у режим онлайн.

15 квітня відбулось онлайн-засідання постійної комісії обласної ради з питань бюджету, фінансів та цінової політики. Депутати проголосували за надання фінансової підтримки медикам, які безпосередньо працюють із хворими на коронавірус (до трьох посадових окладів) та спрямували додаткових 65 тисяч на оплату довезення лікарів у медзаклади області.

29 квітня під час засідання сесії Луцької міської ради прийняли рішення щодо дозволу на роботу всім тимчасовим спорудам міста (МАФи, лотки, кіоски та ін.); будівельним магазинам; сільськогосподарським ярмаркам (які будуть працювати з температурним скрінінгом продавців, за присутності працівника департаменту муніципальної варти для контролю); стоматологічним клінікам лише в ургентному режимі; а також майстерням з ремонту одягу та фотоательє. Зокрема, це рішення викликало негативну реакцію у підприємців міських ринків, які з 1 травня розпочали періодичні акції протесту з вимогами дозволити їм працювати.

 1. Діяльність народних депутатів України

У квітні народні депутати від Волині активно проявляли свої позиції, висловлюючись у соцмережах та в інтерв’ю засобам масової інформації, а також здійснювали благодійну допомогу медичним закладам області через засновані ними фонди.

Так, народний депутат України Степан Івахів та його фонд «Патріоти Волині» передали медичну допомогу районним лікарням Ковельщини, Ратнівщини, Старовижівщини та Шацього району (зокрема, захисні костюми та щитки для обличчя). 03 квітня в інтерв’ю 12 каналу С.Івахів закликав волинян дотримуватись правил карантину, зберігати спокій та залишатись вдома «Про допомогу медикам, самоізоляцію і карантин: розмова з народним депутатом Степаном Івахівим».

08 квітня народний депутат від Волині Ірина Констанкевич відвідала Камінь-Каширський район, де взяла участь у передачі благодійної медичної допомоги районній лікарні. Крім того, І.Констанкевич на сторінках газети «Полісся» прокоментувала прийнятий нещодавно закон про відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення («Волинські новини» «Диявол криється в деталях», – волинський нардеп щодо закону про ринок землі»).

Також у квітні активними діями відзначився народний депутат від Волині Ігор Палиця. 09 квітня разом з заступником Міністра охорони здоров’я України, економістами та іншими нардепами І.Палиця взяв участь в ток-шоу «Право на владу» в прямому ефірі телеканалу «1+1»: «Давайте поговоримо про те, що відбувається на місцях. Про медиків, які хворіють сотнями. Про те, що вони не захищені. Про те, що держава ні копійки не дає на місця, щоб компенсувати втрати місцевих бюджетів від того, що Верховна Рада прийняла і монобільшість», – висловився політик.

14 квітня відбувся спецвипуск ТРК «Аверс» за участю І.Палиці  на тему коронавірусу в Україні.

16 квітня в прямому ефірі каналу «1+1» в ток-шоу «Право на владу» народний депутат закликав громадян бути свідомими та залишатись вдома протягом пасхальних свят.

Крім того, Ігор Палиця запропонував відкрити для торгівлі сільгосппродукцією волинських фермерів стадіон «Авангард» у Луцьку: «Пане Президент, пане Прем’єр-міністр, ми готові забезпечити безкоштовну можливість для фермерів Волині реалізовувати свою продукцію і вижити, а для волинян отримати якісну і дешеву альтернативу! Ми робимо замість Вас вашу роботу! Не допомагайте, ми вже не сподіваємося, просто дозвольте нам самим вижити та зберегти Україну і Українців!».

Протягом звітного періоду в області побував народний депутат України, член партії «Європейська Солідарність» Андрій Парубій та передав  медичну допомогу Ковельському міськрайонному територіальному медичному об’єднанню та представникам Волинської обласної клінічної лікарні.

З критикою Президента вкотре виступали голова обласного осередку ВО «Свобода» Анатолій Вітів та голова фракції ВО «Свобода» у Луцькій міській раді Микола Федік. Зокрема, мова йшла про корупцію в уряді («Зеленський і боротьба з корупцією — це однозначно зі світу фантастики, — депутат Волиньради», «ВолиньUA»); недостатність дій щодо недопущення поширення та здійснення лікування COVID-19 («Дилетанти у владі переклали боротьбу з коронавірусом на місцеві громади, - депутат Луцької міськради» «ВолиньUA»); внесення змін до бюджету («Слуги народу» вирішили, що економити на своєму утриманні недоречно, - депутат Волиньоблради про зміни до бюджету» «ВолиньUA»); та ситуацію із відкриттям кримінальної справи проти міського голови Івано-Франківська: «Міністр МВС Арсен Аваков влип у дуже дурну ситуацію, коли вирішив погрожувати меру Івано-Франківська, свободівцю Руслану Марцінківу, який має суспільну підтримку на рівні 80%. Тому я рекомендував би Авакову займатися своїми прямими обов'язками боротьби із злочинністю, а не оголошувати хрестовий похід проти мера, який користується народною підтримкою». Допис опубліковано в соціальній мережі Фейсбук.

29 квітня в прямому ефірі на телеканалі «Аверс» у програмі на тему: «Пандемія коронавірусу – ситуація на Волині!» взяли участь народні депутати від Волині Ігор Гузь, Ігор Палиця, Ірина Констанкевич, Степан Івахів та В’ячеслав Рубльов. Зокрема, під час ефіру І.Гузь заявив що зміна трьох міністрів охорони здоров’я у нинішній ситуації – це «провальна кадрова політика, на жаль, недіючої влади, «Слуги народу». Щодо економічної ситуації, яка склалася в країні, переконаний парламентар – це через відсутність концепту, як виводити країну з кризи: «Якщо ще тиждень-два від уряду ми не побачимо стратегії – значить усіх їх треба гнати в шию. Бо це питання загальноукраїнське, концептуально рішення має стосуватися всіх».

 1. Наявні та прогнозовані суспільно-політичні, соціально-економічні, гуманітарні та інші проблеми, зони суспільної напруги
 2. Релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини

Станом на 1 травня 2020 року релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини не змінилась. Зареєстровано статути 1651 релігійних організацій, що входять до 30 конфесій та інших релігійних напрямків, у тому числі статути 1603 релігійних громад, 19 – монастирів, 8 – духовних навчальних закладів, 8 – управлінь, 7 – місій, 3 – братства, 3 – центри. 12 релігійних громад діють без реєстрації статутів.

За авторитетом та ступенем впливу на населення пріоритетне становище, як і раніше, займає православ’я – 1123 (УПЦ – 590, УПЦ-КП – 293, ПЦУ – 223, УАПЦ – 16, незалежні православні релігійні громади – 1). Протестантських релігійних організацій – 398, католицьких – 58.

Загалом протягом квітня неодноразово відбувались зібрання Волинської Ради Церков. Зважаючи на запровадження надзвичайної ситуації в області та задля недопущення поширення коронавірусної інфекції серед парафіян, представники релігійних громад з розумінням поставились до обмежувальних норм щодо проведення богослужінь на території ввірених їм храмів, зокрема під час пасхальних та поминальних днів.

 1. Інформаційний простір

На Волині активно працюють інтернет-видання (більше 40 редакцій), друковані (26) та електронні ЗМІ. Усі активно висвітлюють роботу органів державної влади, суспільне та культурне життя області. Наразі найбільш поширеними інтернет-виданнями є «Волинь post», «Волинь24», «Волинські новини», «ВолиньUA», «Конкурент», «Перший канал соціальних новин» та мережа сайтів «Район.in.ua».

З друкованих видань – 6 мають статус всеукраїнських та обласних. Комунальні міські, районні та міськрайонні – 18 видань після процесу роздержавлення перейшли у приватну власність, ще 3 видання «Місто вечірнє» (місто Володимир-Волинський), «Новий погляд» (місто Любомль) та «Ковель сьогодні» (місто Ковель) – приватні видання. Наклад друкованих ЗМІ згідно із замовлення. Всі газети виходять українською мовою.

Активно працюють електронні ЗМІ. Так у телепросторі Волині функціонують 4 регіональних телеканали. А саме, ПАТ «НСТУ Волинська регіональна дирекція» ТВО Телебачення, ТРК «Аверс», 12 канал та ПП «Телерадіокомпанія «СФЕРА-ТВ». Також працюють регіональні радіокомпанії: Волинська регіональна дирекція НТКУ ТВО «Радіомовлення», радіо «Сід FM», ТзОВ «Радіо «Нова», КПТРК «Бурштиновий шлях» та Маневицьке районне проводове радіомовлення». Окрім того, на території області працюють власні кореспонденти всеукраїнських газет («Голос України», «Урядовий кур’єр»), центральних телеканалів («1+1», «СТБ», ТРК «Україна», «ICTV», «ZIK», «Інтер», «112» тощо).

Співпраця органів виконавчої влади та засобів масової інформації налагоджена та скоординована.

 1. Пропозиції для можливого реагування Глави держави та Офісу Президента України (зміст проблеми, прогнозна оцінка розвитку ситуації у разі відсутності реакції, пропозиції щодо вирішення із зазначенням відповідальних суб’єктів державної влади).

Пропозиції щодо можливого реагування Президента України чи Офісу Президента України у стратегічній перспективі відсутні.

 1. Анонс найважливіших подій наступного місяця, що можуть мати суспільний резонанс.

Важливих подій, що можуть мати суспільний резонанс не очікується.

 

 

Відділ з питань внутрішньої політики

облдержадміністрації