20200424121641.png, фото
24 квітня 2020 року
останні оновлення: 21 жовтня 2020 року

Європейський тиждень імунізації

Із 21 до 26 квітня триває Європейський тиждень імунізації. З ініціативи ВООЗ в Україні цей тиждень відбувається щорічно із 2006 року.

Його мета — підвищити рівень вакцинування завдяки тому, що люди більше знатимуть і розумітимуть процеси, пов'язані із імунізацією.

Заступник Міністра охорони здоров'я - Головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко 22 квітня 2020 року підписав постанову «Про організацію заходів з імунізації в умовах пандемії

коронавірусної хвороби.

«Сьогодні світ направив свої ресурси на розробку вакцини проти COVID-19. Та за пандемією коронавірусної хвороби не варто забувати, що всі інші інфекційні хвороби нікуди не зникли, і вакцинація продовжує залишатися ефективним заходом профілактики», - зазначив Віктор Ляшко.

Впродовж січня-лютого 2020 року в Україні зареєстровано понад 600 випадків кашлюку, близько 200 випадків кору, 20 випадків краснухи. Відповідно до постанови Головного державного санітарного лікаря України «Про організацію заходів з імунізації в умовах пандемії коронавірусної хвороби» , структурні підрозділи з питань охорони здоров'я обласних, районних державних адміністрацій повинні організувати роботу закладів охорони здоров'я для безперервного здійснення заходів з імунопрофілактики, забезпечити суворе дотримання правил інфекційного контролю при проведенні профілактичних щеплень в закладах охорони здоров'я.

Керівники медичних закладів, які проводять профілактичні щеплення, з метою зменшення кількості контактів, частоти відвідувань пацієнтами закладів охорони здоров'я, захисту пацієнтів та медичних працівників від потенційних ризиків зараження COVID-19, у постанові отримали необхідні рекомендації.

Також в медичних закладах повинне бути суворе дотримання правил інфекційного контролю при проведенні профілактичних щеплень.

Нагадаємо, під час карантину в Україні діє масковий режим. Відтак, всі пацієнти та медичні працівники під час проведення вакцинації повинні бути у медичних масках. Також важливо, аби діти та дорослі, які вакцинуються, не мали жодних ознак гострих вірусних захворювань.

Керівництво для установ, що надають послуги імунізації:

Вакцинувати слід в добре вентильованих приміщеннях та регулярно дезінфікувати їх.

Біля входу в медичний заклад встановіть антисептик для дезінфекції рук.

У залах очікування розмістіть плакати з інформацією про COVID-19 і нагадуваннями про заходи особистої гігієни, а саме:

 • необхідність миття рук протягом 20-40 секунд теплою водою з милом або ж, якщо немає такої можливості, оброблення їх дезінфікуючим засобом із вмістом спирту не менше 60%;
 • використання масок для обличчя та його прикривання під час кашлю або чхання одноразовою серветкою чи згином ліктя;
 • постійне дотримання соціальної дистанції, а саме не менше півтора метри один від одного.

Слід обмежувати кількість супроводжуючих людей під час вакцинації.

Варто уникати скупчення людей в кімнатах очікування.

Для цього необхідно:

 • скласти графік вакцинацій;
 • об'єднати імунізацію з іншими методами профілактики, які проводять у тій же віковій групі;
 • за можливості відокремити місця для вакцинації і зони очікування від лікувальних відділень. Залежно від можливостей установи, ці заходи повинні проводитися в різний час доби або в різних місцях.

Керівництво для медичних працівників, які надають послуги імунізації

 • Дотримуйтеся гігієни рук. Мийте їх теплою водою із милом протягом 20-40 секунд або обробляйте їх дезінфектором із вмістом спирту не менше 60%.
 • Робіть це перед та після обстеження пацієнта, перед виконанням будь-якої процедури, у разі потрапляння на руки будь-яких рідин з організму та після дотику до предметів.
 • Уникайте дотиків до очей, носа і рота.
 • Дотримуйтеся правил респіраторної гігієни. Під час кашлю або чхання обличчя слід прикривати одноразовою серветкою чи згином ліктя. Після використання серветку потрібно одразу ж викинути.
 • Використовуйте засоби захисту органів дихання.
 • У разі появи кашлю і підвищеної температури, необхідно самоізолюватись, зв'язатися зі своїм лікарем і не виходити на роботу.
 • Не можна вакцинувати людей, які контактували із хворим на COVID-19 та ще не були на 14-денній самоізоляції.

Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров'я українців — усіх разом і кожного зокрема, залежить від рівня охоплення щепленнями у країні.