20200626141948.png, фото
26 червня 2020 року
останні оновлення: 05 березня 2021 року

Інформація про визначення потреби населення Волинської області у соціальних послугах

На виконання Закону України «Про соціальні послуги», наказу Мінсоцполітики від 20.01.2014 №28, департаментом соціального захисту населення Волинської облдержадміністрації (далі по тексту департамент) узагальнено, визначену  районними та міськими управління соціального захисту населення, об’єднаними територіальними громадами, потребу жителів Волинської області у соціальних послугах.

Задоволення потреб у соціальних послугах людей, які опинилися в складних життєвих обставинах, є одним із ключових завдань усіх надавачів послуг системи соціального захисту населення.

Міські, сільські, селищні ради, у тому числі ОТГ і РДА, є органами держави, які зобов’язані, відповідно до законодавства, визначати і оцінювати потреби відповідного населення у громаді і забезпечувати соціальний захист населення в широкому розумінні.

Закон України «Про соціальні послуги» (пункт 4, стаття 11) визначив, що до повноважень районних державних адміністрацій, виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, об’єднаних територіальних громад належить визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці/територіальної громади у соціальних послугах, у тому числі із залученням надавачів соціальних послуг недержавного сектору, оприлюднення відповідних результатів.

Цим Законом передбачено щорічно організовувати роботу з визначення потреб населення у соціальних послугах шляхом:

виявлення та аналізу потреби осіб, сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, або соціальних груп у соціальних послугах;

визначення пріоритетів щодо організації надання соціальних послуг;

розробки програм розвитку системи надання соціальних послуг на адміністративно-територіальній одиниці/ територіальній громаді.

У зв’язку з вищезазначеним, 04.03.2020 року обласна державна адміністрація скерувала лист (№1441/44/2-20) районним державним адміністраціям, головам міських (міст обласного значення) рад, об’єднаним територіальним громадам щодо проведення відповідної роботи з даного питання.

За результатами проведеної роботи, департаменту надана інформація відповідно до Порядку визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці у соціальних послугах за визначеними формами.

Встановлено, що управління соціального захисту населення, у справах сім’ї, дітей та молоді, територіальні центри, будинки-інтернати для престарілих та осіб з інвалідністю тощо надають достатній спектр соціальних послуг вразливим верствам населення області.

З впровадженням адміністративно-територіальної реформи в області створено 54 об’єднаних територіальних громад. У зв’язку з цим, проходить поступовий перерозподіл функцій соціального забезпечення і надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги за місцем проживання та в умовах стаціонарного перебування до виконавчих органів влади.

З цією метою укладені  угоди про співпрацю об’єднаних територіальних громад з територіальними центрами щодо надання соціальних послуг одиноким непрацездатним громадянам, що проживають на території ОТГ.

Зокрема, у  Любешівській,  Заболоттівській, Турійській, Зимнівській, Любомльській   ОТГ функціонують територіальні центри  соціального обслуговування (надання соціальних послуг), засновниками  яких є ОТГ. Працюють Центри надання соціальних послуг  в Голобській, Дубівській, Поворській, Павлівській, Литовезькій, Колківській, Іваничівській, Велицькій ОТГ. Смолигівська, Княгининівська, Боратинська, Колодяжненська, Заборольська, Люблинецька, Гіркополонківська, Липинська ОТГ повноваження по наданню соціальної послуги догляду вдома виконують самостійно, в них утворені  структурні підрозділи з питань надання соціальних послуг.

Проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед населення, щодо переліку та порядку надання соціальних послуг.

В Прилісненській, Зимнеській, Любешівській, Турійській ОТГ функціонують «соціальне таксі» для осіб, які мають порушення опорно-рухового апарату.

В області не здійснювалось залучення до надання соціальних послуг денного догляду, догляду  вдома та підтриманого проживання громадських, благодійних, релігійних організацій шляхом соціального замовлення  відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2013 № 324 «Про затвердження Порядку здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів» зі змінами. Водночас, для залучення недержавних організацій до надання соціальних послуг, місцевими органами виконавчої влади використовуються інші механізми їх підтримки – виділення коштів за рахунок місцевих бюджетів в рамках програм соціально-економічного розвитку  районів/ міст області, тощо.

З метою розв’язання життєвих проблем окремих соціальних груп, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати, в місцевих Програмах соціального захисту населення передбачаються кошти на надання матеріальної допомоги на лікування, допомогу ветеранам війни, інвалідам, допомогу воїнам-інтернаціоналістам, сім’ям мобілізованих, учасникам АТО та їх сім’ям, особам, які признані на військову службу за контрактом або членам їх сімей (дружина, мати, батько).

Основними соціальними групами, що потребують соціальних послуг є особи похилого віку, особи з інвалідністю різних вікових груп, малозабезпечені громадяни, сім’ї з дітьми та сім’ї, що опинились у складних життєвих обставинах і не здатні самостійно їх подолати, діти які залишились без батьківської опіки, особи, що повернулись з місць позбавлення волі тощо.

Звернення громадян, які перебувають в складних життєвих обставинах, стосовно отримання соціальних послуг розглядаються вчасно і вирішуються відповідно до чинного законодавства. Якість надання соціальних послуг проводиться внутрішнім моніторингом.

Інформація про потенційну кількість отримувачів  соцпослуг та обсяг витрат на 2020 рік

Перелік надавачів соціальних послуг

 

Департамент соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації